Минути преди 22:00 ч. тази вечер депутатите в пленарната зала се заеха на второ четене с промените в Кодекса за застраховането, които предвиждат въвеждането на системата „бонус-малус“ по отношение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. По-рано през деня те гласуваха да работят до изчерпването на днешния дневен ред, който включва още избирането на нов член на Сметната палата.
Разлики с „Каско“ и същността на новата система
Системата „бонус-малус“ при сключването на автомобилните застраховки „Каско“ беше дебатирана дълги години и също щеше да стане задължителна част от кодекса, но в крайна сметка не беше приета. При нея водачите със сключено „Каско“ щяха да плащат по-високи премии в зависимост от броя и вида на нарушенията, които са извършили, и съответно какви обезщетения са получили през предходната година за нанесени по колите им щети. В крайна сметка застрахователните компании въведоха свои системи за изчисляване на премиите, които по същество представляват „бонус-малус“, без това да е изрично посочено в кодекса или в договорите им.
В сегашните промени, с които депутатите се занимават тази вечер, се предвижда премиите за „Гражданска отговорност“ да се коригират всяка следваща година в зависимост от предявените към водача претенции, които са били покрити от застрахователя. Това означава, че водачите с история на произшествия, покрити от застраховката, ще плащат по-високи премии, докато тези без щети може да получат намаления.
Други важни изменения
Освен въвеждането на „бонус-малус“, промените актуализират размерите на минималните застрахователни суми по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.
Въвежда се и хармонизиран механизъм на ниво ЕС за гарантиране вземанията на увредените лица в случаи на неплатежоспособност на застраховател по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Отстраняват се и пропуски при транспонирането на Директива (ЕС) 2016/97 относно разпространението на застрахователни продукти. Съгласно стартирана от Европейската комисия процедура за нарушение срещу България, се отменят разпоредби, които са в противоречие с директивата, тъй като определят тавани на обезщетенията за увредените лица за понесени неимуществени вреди, които са по-ниски от минималните суми, предвидени в директивата.