Битката с пламъците във високопланинската част на Природен парк „Рилски манастир“ продължава. Пожарът, който обхвана над 50 декара борова гора на около 2000 метра надморска височина в труднодостъпен терен, все още не е напълно овладян.
Въпреки сериозността на ситуацията, за пожарникарите и доброволците, участващи в гасенето, се появява надежда. В района е завалял дъжд, а всички екипи на терен докладват за валежи, което може да ускори овладяването на огнената стихия. В понеделник, благодарение на усилията на доброволци, пожарникари и два хеликоптера, по-голямата част от огнището беше потушена. Хеликоптерите черпят вода от изравнителя на ВЕЦ „Рила“ край града.
Огнени огнища под земята и опасен терен
Най-вероятната причина за възникването на пожара е светкавица, паднала в района преди близо месец. „Пожарът е доста голям, все още не е овладян“, заяви Здравко Велинов, доброволец, участващ в гасенето. Той обясни, че през нощта гасенето е невъзможно заради опасността.
Велинов поясни, че голяма част от огъня гори под земята. „Колегите огледаха с дрон терена. Има доста работа. Горят торфени огнища под земята и огромни дънери. На повърхността виждаме само дим, но не и огън. А отдолу може да гори на 1-1,5 метра“, допълни той. Теренът е изключително труден – „почти вертикален“, което налага много внимателна работа, за да не пострада някой.
Методи за гасене и предизвикателства
Доброволците гасят с лопати, като разравят и затрупват торфения слой. Единственият начин за подаване на вода във високите части е с помощта на хеликоптерите, които се напътстват от екипите на земята. За да достигнат до огъня, доброволен спасителен отряд и служителите на РСПБЗН-Кюстендил е трябвало да преминат през дълъг 2 километра тунел под планината.
Борбата с този сложен пожар продължава, като надеждите са свързани както с усилията на екипите, така и с благоприятните метеорологични условия.