Националният съвет на БСП прие отчетите за работата на ръководените от партията министерства, както и на народните представители от коалицията „БСП за България“. Заседанието се проведе в навечерието на традиционния събор на Бузлуджа.
Депутатският отчет в числа
Парламентарната група на БСП – „Обединена левица“ представи впечатляващи статистически данни. Отчетът включва 32 законопроекта, 120 въпроса към изпълнителната власт и 86 предложения между първо и второ четене на закони, от които 68 са били приети.
Регионално развитие: Инвестиции за Бузлуджа и ВиК инфраструктура
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов обяви пред пленума, че е подписан договор за отпускане на близо 7 милиона лева по европейска програма за възстановяване на монумента Бузлуджа. Това е значим успех предвид символичното значение на обекта за партията.
Министерството отчете и подписани договори със 7 ВиК оператора на стойност 762 милиона лева безвъзмездна финансова помощ по Програма „Околна среда“. Освен това, са спестени 4 милиарда лева средства за енергийна ефективност.
Околна среда: Национална система за управление на водите
Министърът на околната среда Манол Генов похвали изграждането на национална система за управление на водите в реално време. Тази иновативна система цели да осигури по-бърза и ефективна реакция при наводнения и засушавания, подобрявайки превенцията и управлението на водните ресурси.
Социално министерство: Подкрепа за майките
Социалното министерство, също под ръководството на БСП, акцентира върху предложението си за увеличаване на обезщетението за майки, които се върнат на работа през втората година на детето си. Според новото предложение, те ще получават 75% от обезщетението си от НОИ, вместо досегашните 50%. Изчисленията показват, че ако само 10% от майките се възползват от тази възможност, над 12 милиона лева ще постъпят допълнително в държавната хазна.
Членовете на Националния съвет изслушаха и отчета на спортното министерство, допълват от пресцентъра на БСП.
Темата за КПКОНПИ: Мълчание на пленума
От прессъобщението обаче не става ясно дали на днешния пленум социалистите са обсъждали горещата тема с предложенията за закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПКОНПИ). Преди началото на форума представители на левицата отказаха да коментират темата пред журналисти, което остави въпроса без публичен отговор по време на събитието, съобщава БНР.