След заседание на Националния съвет, Българската социалистическа партия (БСП) официално обяви, че ще подкрепи усилията за въвеждане на еврото в България от 1 януари 2026 г. Партията заявява, че разбира притесненията на гражданите, но ще остане в управлението, за да гарантира, че интересите на хората ще бъдат защитени по време на процеса.
В разпространената до медиите позиция се подчертава, че БСП следи внимателно дебата между институциите относно готовността на страната за членство в еврозоната. Социалистите изтъкват, че са особено чувствителни към темата за стабилността на националната валута, напомняйки за инфлационната и банкова криза от 1996–1997 г., когато бяха загубени значителни спестявания на гражданите. Според БСП, отговорността за тази криза често несправедливо се приписва единствено на социалистическото правителство от онзи период.
„Разбираме напълно тревогата на хората, особено на онези, които преживяват с ниски доходи и пенсии. За тях дори минимално повишение на цените може да означава сериозен удар върху ежедневието им,“ се посочва в позицията. Партията обаче се противопоставя категорично на политици и обществени фигури, които според нея умишлено всяват страх и паника с цел политическа или икономическа изгода.
БСП уверява, че няма да допусне нова форма на обедняване или „ограбване на гражданите“, каквото би могло да настъпи при липса на адекватни мерки срещу ценова спекула, политически трусове или несъгласувана финансова политика.
Партията поема ангажимент да работи за създаване на система от законодателни мерки, които да осигурят ценова стабилност, защита на доходите и запазване на покупателната способност на българските граждани. По думите на социалистите, членството в еврозоната е възможност за изграждане на по-конкурентоспособна икономика и за гарантиране на достойно възнаграждение за труда.
БСП припомня, че именно тя е започнала процеса на европейска интеграция на страната, който е завършил с приемането на България в ЕС. Настоящата стъпка — присъединяването към еврозоната — се разглежда от партията като естествено продължение на този път.
В позицията се уточнява, че въвеждането на еврото е дълъг и структуриран процес, в който участват българското правителство, БНБ, Европейската комисия и Европейската централна банка. България подаде заявление за присъединяване към Европейския валутен механизъм (ERM II) през юни 2018 г., беше приета в него през юни 2020 г., а през октомври същата година се присъедини и към Европейския банков съюз.
Относно идеята за провеждане на референдум по темата за еврото, БСП изразява мнение, че подобен ход би бил закъснял. „Времето за инициатива за референдум беше преди подаването на писмото за намерения и преди присъединяването към валутния механизъм. Днес този процес е в напреднал етап, а страната вече е поела конкретни ангажименти“, се казва в становището.
Социалистите изразяват съжаление, че в момента в страната няма необходимите условия за провеждане на информиран и спокоен обществен дебат по темата. „Преживяхме дълбока политическа криза, а промените в Конституцията бяха направени на прибързан и непрозрачен принцип. Демокрацията изисква легитимност и отговорност към гражданите, особено когато се вземат важни стратегически решения“, заключават от БСП.