През последните години се наблюдава ръст на нетравматичните смъртни случаи на работното място, като най-често става въпрос за инфаркти и инсулти. Това съобщи в интервю за БТА инж. Екатерина Асенова, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
По думите ѝ, тази тенденция ясно показва колко тежко е здравословното състояние на българския работник, който въпреки болестите продължава да работи – често до фатален край. „Не е случайно, че една от водещите причини за този тип инциденти е преумората, или т.нар. бърнаут“, подчерта Асенова.
Особено уязвими са хората, които работят без трудови договори, уточни тя. Постоянното напрежение, несигурността дали ще запазят работата си и честата необходимост от извънреден труд водят до сериозни здравословни проблеми. „Това напрежение често прераства в инфаркти и инсулти на самото работно място“, посочи още директорът.
Инж. Асенова допълни, че най-тежките нарушения, които Инспекцията по труда е установила през изминалата година, са свързани именно със смъртни инциденти на работното място. През 2024 г. инспекторите са разследвали 67 травматични трудови злополуки с фатален край, като строителният сектор отново е на първо място по брой инциденти.
„Най-честите случаи са падания от височина, липса на обезопасени колективни средства за защита, използване на опасни скелета. Основната причина обаче остава системното подценяване на риска и неспазване на правилата за безопасност и здраве“, коментира тя.
Все пак има и положителна тенденция – от началото на 2025 г. досега, в сравнение със същия период на миналата година, се отчита намаление на трудовите злополуки в страната, както травматични, така и нетравматични.