Земеделски стопани от Пловдивска област не успяха да подадат заявления за обезщетения за измръзналата си продукция, въпреки че са понесли сериозни щети. Причината според тях са прекалено кратките срокове, определени от Министерството на земеделието.
Изключително ниските температури през април нанесоха щети на над 300 000 декара със земеделски култури в цялата страна. Само площите с измръзнали череши надхвърлят 100 000 декара. До момента са подадени близо 5000 заявления за подпомагане.
Една от засегнатите е Олга Жилова от село Брестник, която съобщава, че не е успяла да кандидатства за компенсация, въпреки че цялата ѝ черешова реколта е унищожена.
„Толкова екстремна година не е имало. Изчаквах до последно, с надеждата, че поне част от продукцията ще се запази“, споделя тя пред БНТ.
Срокът за подаване на заявления – само 10 дни от установяване на 100% щета – се оказал прекалено кратък. Жилова обяснява, че през този период не е било възможно да се направи точна преценка колко плод е оцелял.
„Ако кандидатстваш за обезщетение, нямаш право на друга помощ. А ако комисията оцени щетата под 100%, губиш и двете възможности“, обяснява тя.
Подобна ситуация описва и Крум Мирчев, също земеделец от Брестник:
„Казват ни: ‘Ако имаш 20 череши на дървото, може да не ти признаят пропаднала площ.’ А с 20 череши как да покрием разходите? На каква цена трябва да продаваме, за да излезем на нула?“, пита риторично той.
От Министерството на земеделието посочват, че срокът за кандидатстване на практика се е удължил заради струпването на почивни дни. Въпреки това признават, че оценката на щетите е процес, изискващ прецизност и понякога повторни огледи.
„Даваме инструкции на комисиите, когато на дървото има само незначително количество плод и прибирането не е икономически оправдано, да приравняват щетите към 100%“, казва Петър Кировски, директор на дирекция „Растениевъдство“ в МЗХ.
Има надежда, че за следващата година сроковете за кандидатстване ще бъдат удължени. От тази година в сила е и нова наредба, която позволява стопаните да получат подпомагане при сключване на застраховки срещу измръзване – риск, който досега застрахователите не покриваха.
„От тази година в рамките на Стратегическия план земеделските производители могат да сключват застраховки за измръзване, настъпило преди 20 април“, уточняват от министерството.
В процес на изготвяне е и регламент за създаването на Взаимоспомагателен фонд, който ще се финансира с удръжка от 1,5% от директните плащания към стопаните. Фондът ще осигурява помощ при различни видове загуби – от климатични бедствия до пазарни сътресения.