Европейската комисия предизвика оживени дебати с ново предложение, което може коренно да промени пазара на тютюневи изделия в Европейския съюз. Брюксел иска минималната акцизна ставка върху цигарите да се повиши повече от два пъти – от 90 на 215 евро за 1000 къса, а при нарязания тютюн за свиване – от 60 на същата стойност за килограм.
Предложението цели да уеднакви минималните ставки в Съюза и да насърчи общественото здраве, но ефектите за потребителите и бизнеса ще бъдат осезаеми. В Германия, например, цената на кутия цигари може да скочи от сегашните около 8,50 евро до над 12 евро, а пакет тютюн за свиване – от 10 до над 18 евро, съобщават медии като ARD и Deutsche Welle.
Реакции от индустрията и политиката: страхове от бум на контрабандата
Представители на германската тютюнева индустрия, сред които и Ян Мюке от Федералната асоциация на тютюневата индустрия, остро критикуват мярката. Те предупреждават, че рязкото поскъпване ще тласне още повече потребители към нелегалния пазар. В момента, според индустрията, всяка пета цигара в Германия не се облага с данък. В страни като Великобритания този дял достига дори 40%.
Критики идват и от политическо ниво. Германският евродепутат Маркус Фербер изрази опасения, че прекомерните фискални тежести ще ударят легалния бизнес и ще стимулират контрабандните канали.
Здравните аргументи: високи цени – по-малко пушачи
От друга страна, здравни експерти и активисти приветстват инициативата. По-високите цени са доказан инструмент за намаляване на тютюнопушенето, особено сред младите. Статистиката сочи, че 10% ръст в цената на тютюневите изделия води до приблизително 4% спад в потреблението в развитите страни.
Според поддръжниците на реформата, това е решителна стъпка към по-здравословно общество и намаляване на тежестта върху здравните системи.
Окончателното решение предстои
Засега предложението е само на ниво Европейска комисия и предстои да бъде обсъдено в Европейския парламент и между държавите членки. Допълнително напрежение предизвиква и идеята Брюксел да получава около 15% от приходите от тютюневи данъци – стъпка, която мнозина възприемат като опит за централизиране на фискалните ресурси.
Каквото и да е развитието, едно е ясно – дебатът около бъдещето на тютюна в ЕС тепърва ще се разгаря.