Използването на цифрови технологии е свързано с по-добро когнитивно здраве и може да намали риска от развитие на деменция при възрастните хора. Това показва нов мета-анализ, проведен от екип невролози от Университета „Бейлър“ и Медицинския факултет на Тексаския университет в Остин.
Изследването, озаглавено „Мета-анализ на използването на технологии и когнитивното стареене“, е провокирано от нарастващите опасения, че цифровите технологии допринасят за когнитивен упадък – концепция, често наричана „цифрова деменция“.
„Можете да включите новините почти всеки ден и ще чуете коментари как технологиите вредят на мозъка. Използват се термини като ‘изтичане на мозъци’, ‘гниене на мозъци’, а напоследък и ‘цифрова деменция’. Като изследователи искахме да проверим дали наистина има основание за тези твърдения“, коментира д-р Майкъл К. Скълин от Университета „Бейлър“.
Противно на широко разпространените страхове, резултатите от анализа категорично опровергават хипотезата, че цифровите технологии влошават когнитивните способности. Напротив – активната ангажираност с тях повишава когнитивната устойчивост при възрастните хора.
Екипът е анализирал над 136 независими изследвания, обхващащи повече от 400 000 души в напреднала възраст. Включени са и надлъжни проучвания със средна продължителност на наблюдението от шест години. Данните показват ясно, че използването на цифрови технологии – като смартфони, таблети, компютри и интернет – е свързано с по-добри когнитивни резултати при стареене.