Атипична пневмония, микоплазмена пневмония, ходеща пневмония – това са различни имена за една и съща белодробна инфекция, която в момента е в подем в Европа и САЩ. От 2023 г. взривове на заболяването започнаха да се появяват отново в световен мащаб след продължителен период на ниска честота по време на пандемията от COVID-19. Наблюдава се относителна сезонност, както и при минали пикове.
У нас случаи имаше през цялото лято и продължаваме да установяваме болни и сега. Най-често боледуват тийнейджъри, каза за “24 часа” детският пулмолог д-р Милена Янева.
Атипичната пневмония се отличава с цикличност. През няколко години прави високи вълни от заболявания, след което постепенно затихва, за да се появи отново след време със следващо повишаване на случаите. Според наръчниците на белодробните специалисти атипичната форма на белодробното възпаление е най-честата пневмония при деца в училищна възраст.
До определена фаза на развитието си заболяването наподобява банална настинка, но не е. Симптомите при повечето хора са леки до средно тежки, не ги повалят на легло и те продължават с компромис за здравето си да ходят на училище и на работа. Оттам и разговорното име на пневмонията – ходеща.
Когато “настинката” продължава повече от 10-ина дни и кашлицата не минава или даже се влошава, може да е ходеща пневмония. Тя обикновено се причинява от бактерия, наречена микоплазма пневмония.
Разпространява се от болните хора чрез капчиците при кихане или кашляне, които околните вдишват. Скритият период на инфекцията е дълъг. Симптомите обикновено започват 15-20, до 25 дни след излагане на микоплазмения микроб. След това за няколко дни състоянието прогресивно се влошава.
Появяват се различни комбинации от симптоми. Най-честите оплаквания са от болка в гърдите; кашлица, която може да бъде съпроводена от хрипове; задух; грипоподобно главоболие; остър дискомфорт в гърлото; силна отпадналост; слабост в мускулите; скованост и болка в ставите; коремни спазми със или без повръщане. Обикновено и температурата е повишена. Оплакванията може да продължат до 3-4 седмици или по-продължително, а кашлицата – до 6 седмици или даже до няколко месеца.
Симптомите обикновено зависят от това къде е концентрирана инфекцията. Дете със засягане в горната част на белите дробове вероятно ще има затруднено дишане и хрипове. При загнездване на причинителя в долната част на белите дробове може да са водещи оплакванията в областтта на храносмилателната система.
Някои деца и млади хора с ходеща пневмония може да развият и по-тежки усложнения като възпаление на ушите, синузит, дерматит, астма, възпаление на мозъка (енцефалит) или анемия в резултат на типично за заболяването увреждане на червените кръвни клетки.
При задълбочаваща се кашлица или други по-изразени оплаквания, които са сигнал и за по-сериозно протичане, е важно навреме да се уточни диагнозата, за да се предпише адекватното антибиотично лечение. Характерно е, че поради особености в своето устройство микробът не се повлиява от антибиотиците, които са стандарт за лечение на бактериални пневмонии, а трябва да се предпише достатъчно продължителен курс с антибиотик от определена група, обясни д-р Янкова. Тя напомни, че при оплаквания трябва да се търси медицинска консултация, при нужда да се направи изследване за потвърждаване на инфекцията и да не се експериментира със самолечение, за да се намали рискът от усложнения и разпространяването на инфекцията.
Много от болните с дискретни симптоми не търсят лекари и е трудно да се каже колко точно хора боледуват в даден момент. Но те разпространяват заболяването. Смята се, че 15-20 процента от пневмониите, придобити в обществото, са микоплазмени.
Без лечение бактериите може да се задържат в дихателните пътища в продължение на няколко месеца според проучвания в Съединените щати. Странност за сегашния подем на ходещата пневмония в САЩ и някои държави на нашия континент е, че диагнозите се увеличават във всички възрастови групи, но особено сред малките деца. А не основно сред тийнейджърите, както е било при предишни пикове. Въпреки че кашлицата може да продължи седмици или месеци след започване на лечението, още в рамките на 5-7 дни трябва да се почувства подобрение.