Общо предложение за промени в Закона за висшето образование, внесено от депутати от ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“, предвижда възможност второто висше образование да се финансира от държавата. Мярката ще обхваща само обучения в приоритетни професионални направления и защитени специалности, като целта е да се отговори на бъдещите нужди на пазара на труда.
Планира се промените да влязат в сила от 1 януари 2026 г. Основният мотив зад законодателната инициатива е да се противодейства на очаквания недостиг на специалисти в определени сектори, както и да се повиши интересът към специалности, които понастоящем срещат нисък или почти нулев прием.
В мотивите към законопроекта се подчертава, че икономическото и общественото развитие на страната изисква наличието на висококвалифицирани кадри, особено в сфери като инженерно-техническите науки, здравните грижи, природните и математическите науки и други. Тези направления традиционно се характеризират с незапълнени бройки при приема, въпреки че са от стратегическо значение за икономиката.
Просветният министър Красимир Вълчев посочи наскоро, че в редица професионални направления има сериозен дисбаланс между ниското търсене от страна на кандидат-студентите и високата необходимост от кадри в реалната икономика.
Съгласно предложението, държавата ще поеме изцяло финансирането на обучението на студенти и докторанти, които се записват за второ висше образование в определените приоритетни или защитени специалности. Това ще се прилага дори когато става дума за обучение за същата или по-ниска образователно-квалификационна или научна степен.
В мотивите се посочва още, че около 10% от местата по държавна поръчка ежегодно остават незаети. Новата мярка ще улесни преквалификацията на кадри, като премахне една от основните бариери – необходимостта от лично финансиране, която към момента възпрепятства мнозина, желаещи да сменят професионалната си ориентация.