32 C
Пловдив
петък, юли 25, 2025

Депутатите приеха на първо четене лимити за лекарските заплати: Дебат за възнаграждения и реформа в здравеопазването

Народното събрание прие на първо четене предложения за изменения в Закона за лечебните заведения, касаещи лимитиране на лекарските заплати. Промените бяха внесени от парламентарната група „Възраждане“ и предизвикаха оживен дебат за справедливостта във възнагражденията и цялостната финансова устойчивост на здравната система.

Предложението на „Възраждане“: Тавани на заплатите и разпределение на публични средства

Според проекта на „Възраждане“ се въвеждат конкретни лимити на съотношението между минималното и максималното възнаграждение. За лекари то не трябва да надвишава 10:1, а за доценти и професори – 15:1. Това означава тавани съответно от 36 645 лева и 54 967 лева на месец.

Маргарита Махаева от „Възраждане“ обясни мотивите: „Тук не става въпрос да изгоним нашите медицински светила. Този, който се е доказал като специалист и е търсен от пациенти от страната и чужбина, нека да получава заплащане за избор на екип в болницата. Говорим единствено за разпределението на публичните средства.“ Тя посочи примери с директори на болници, които получават между 40 000 и 100 000 лева месечно.

Разлики в подхода за повишаване на възнагражденията

Към 31 март средната брутна работна заплата на лекарите специализанти в държавни и общински болници е около 3500 лева, а за сестри и акушерки – 3000 лева, представи статистика от Министерството на здравеопазването Васил Пандов (вероятно от ПП-ДБ). Той отбеляза, че ПП-ДБ предлагат ръст от около 600-700 лева.

Маргарита Махаева заяви, че „Възраждане“ ще подкрепят проекта на ПП-ДБ, тъй като са почти идентични. Разликата е в предложения процент за медицинските сестри – коалицията предлага минимум 125% от средната брутна заплата, а „Възраждане“ – 140%. Тя обаче не се съгласи с фиксираните суми от 6000 лева за специализант и 4000 лева за сестра, предложени от „Величие“.

Махаева обясни защо „Възраждане“ не подкрепя идеята заплатите да растат само чрез Колективен трудов договор (КТД): „С КТД невинаги се договарят адекватни възнаграждения. Давам пример с предложението на сдружението на общинските болници за 1300 лева за медицинските специалисти, което е по-малко от заложеното в предходния КТД от 1500 лева, с което нарушават принципа договореното в КТД да не е неблагоприятно спрямо предходното.“

Финансови импликации и опасения за цялата система

Проф. Костадин Ангелов също се противопостави на фиксираните суми в проекта на „Величие“, предупреждавайки, че ако бъдат приети, законът ще трябва отново да се променя до 1 януари, за да се запишат сумите в евро. Той изчисли, че сметките за повишаване на заплатите на всички категории персонал, включително увеличение на нощния труд от 1 на 5 лева на час и процентни възнаграждения за допълнителна квалификация, възлизат на между 600 милиона и 2.4 милиарда лева. Почти е сигурно, че сумата ще надхвърли 2 милиарда лева, като промените ще влязат в сила от следващата финансова година.

Асен Василев представи свои изчисления: към края на 2024 г. в цялата здравна система в България (болнична, първична, извънболнична помощ) има 30 149 лекари, от които около 15 000 са в болничната помощ. Има и 21 984 други медицински специалисти, предимно сестри, като около 20 000 от тях са в болничната помощ. При 150% от средната работна заплата за първото тримесечие на 2025 г. (2443 лева), минималното възнаграждение за лекар ще достигне 3664 лева на месец. С допълнителни специалности и клас прослужено време, това прави малко над 1 милиард лева годишно за всички лекари в болниците. За медицинските сестри увеличението би било 1.2 милиарда лева, което прави общо около 2.2 милиарда лева фонд „Персонал“ в болниците. Към момента болниците получават 4.1 милиарда лева от НЗОК.

Василев посочи, че при тяхното предложение процентът, който болниците трябва да отделят за персонал, е по-малък от вече поетия ангажимент по Националния рамков договор (НРД), който изисква 60% от парите по клинични пътеки да отиват за персонал.

Той направи и по-опростена сметка: ако всички лекари и сестри получат увеличение от по 1500 лева, това би струвало 540 милиона лева на здравната каса. За догодина увеличението в бюджета на касата ще е 940 милиона лева, което според Василев означава, че част от тях могат да отидат за увеличение на заплатите.

Проф. Ангелов се съгласи със сметките на Василев, но припомни, че има и медицински специалисти, работещи в училищното здравеопазване, за чиито заплати също трябва да се предвидят допълнителни средства, както и пари за увеличаване на заплащането на нощния труд.

Очаквайте подробности!

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук