Влиятелна женска организация иска връщане на проверката за пол на игрите
Доналд Тръмп ще поведе война срещу МОК за допускането на мъжки момичета на олимпиадите. Дори се смята, че той ще направи специален закон, който забранява на дами с объркани хромозоми да участват на състезания наравно с останалите. Вторият му мандат ще приключи малко преди игрите в Лос Анджелис през 2028 г.
През цялата си кампания Тръмп показа, че е твърдо за забраната трансджендъри да участват при жените и сега смята да институционализира.
Той открито нападна МОК за включването на боксьорката Имане Хелиф на олимпиадата, въпреки че тя бе със спрени права от международната федерация, защото има мъжки хромозоми.
След първата победа на Хелиф Тръмп пусна в туитър “Аз ще забраня на мъже да участват при жените!”. Това изречение стана централно в кампанията му.
Заради това той получи и доста голяма подкрепа от жени спортистки. По време на последния му митинг преди изборите на трибуната се появи целият плувен отбор на колежа “Роанке”, който бойкотира състезание заради участието на трансджендър. И момичетата открито го подкрепиха. Тогава бъдещият президент похвали “смелите спортистки” и потвърди тезата си, че
“ще държи мъжете далеч от женския спорт”
Капитанката на отбора Лили Мъленс му благодари, че “пази жените” и критикува Джо Байдън и Камала Харис, които подкрепяли “антиженската дискриминация, базирана на пола”.
“Като жени много добре разбираме, че мъжете имат предимство пред нас. Според сегашната политика това е разрешено”, заяви Мъленс.
Интересното е, че и руският президент Владимир Путин има същите схващания. “Възможността мъже да се състезават срещу жени просто убива женския спорт“, заяви той по време на дискусията “Валдай”. “Няма място за трансджендъри в спортни състезания, включително и олимпиадите. Ако трябва, да им се направят отделни стартове”, допълни той.
Путин е категоричен, че в спортове като бокс и борба трябва да има само жени, които да се състезават срещу жени.
В едно от последните видеа в кампанията на Тръмп
И кадърът е озвучен с “ние предадохме границите си, заплатите си, куража си. Патриотизмът ни е наричан отровен. Мъже могат да пребиват жени и да печелят медали”.
Заради коментарите му Имане обяви, че ще го съди заедно с един от най-големите му привърженици Илон Мъск, който също я оплю по време на олимпиадата.
Международният консорциум за женски спорт (ICFS) пък публикува открито писмо до МОК, с което призовава да се върне сексконтролът на игрите, за да се подсигури безопасността и честността при дамите.
Посмото е подписано от Линда Блейд, бивш шампион на Канада по лека атлетика и основател на ICFS. Според писмото подписаните споразумения като Стокхолмския консенсус и Трансджендърския консесус нарушават правата на жените за безопасен и честен спорт в нарушение на олимпийската харта.
Според хартата спортистите участват на олимпиади без дискриминация, основава на пола. “Няма по-голяма дискриминация от това да разрешаваш на мъже да се състезават при жените, да им отнемаш медалите и дори участието”, се казва в писмото, като се дава пример с 18-годишната щангистка от Науру Ровиел Детенамо, която загуби шанса си да се класира за игрите в Токио заради трансджендъра Лорийн Хъбърт от Нова Зеландия.
Засяга се и участието на Имане Хелиф и Лин Ю-Тин от Тайван на игрите в Париж, които бяха със спрени права заради мъжки хромозоми.
“Всички знаят, че е научно доказано, че
ударът на мъжа е 164% по-силен от този на жената
Това води до сериозен шанс за сериозни контузии, както и до отнемане на шанса за медал.”
Според ICFS в момента съществуват съвсем нормални методи за установяване на пола, като се взема само секрет от вътрешността на бузата. Проверките бяха премахнати през 1999 г. заради нарушаване на правата на жените, като бяха свързани с опипване на срамните им части.
ICFS бе създаден през 2023 г., за да се бори за честност и безопасност в женския спорт. Според организацията, която е една от най-влиятелните в света, това може да се случи единствено, ако състезанията са между биологично доказани жени.
Писмото е подписано освен от Блейд и от други организации по света, включително “Алиансът срещу изтриването на жените”, “Честна игра за жените – Великобритания” и “Спасете женския спорт – Испания”.
Само преди седмица друга влиятелна организация за правата на жените директно поиска да се отнемат златните медали на Хелиф и Ли от олимпиадата и да бъдат преразпределени.
По време на самата олимпиада
Българският олимпийски комитет бе един от малкото, които повдигнаха въпроса
за участието на двете боксьорки. От МОК обаче отвърнаха, че дори да пуснем жалба, нищо няма да последва. Светлана Каменова загуби битката за медал точно срещу едно от мъжките момичета Ли и направи жеста с двата хикса, че е жена. След това той бе повторен от един куп боксьорки.