27 C
Пловдив
понеделник, юни 30, 2025

Доналд Тръмп: От „петролен крал“ в кавички до световен енергиен монарх

Преди няколко месеца едно българско издание иронично попита в заглавие: „Ще стане ли Тръмп петролен крал?“ и с подбрани данни заключи, че амбициите му са неоснователни. Днес обаче авторитетният френски вестник „Льо Фигаро“ публикува статия със заглавие: „Доналд Тръмп, петролният крал, добива два пъти повече от Саудитска Арабия – това е стратегически шок“.

В подзаглавие вестникът подчертава, че самодостатъчността на САЩ в добива на петрол променя геополитическите правила на играта. Америка вече не може да бъде изнудвана с петрол, дори от страни като Иран.

Тръмп и енергийният бум в САЩ

Според анализа на „Льо Фигаро“, макар Тръмп да не е инициатор на революцията в добива на шистов петрол и газ (започнала около 2008-2009 г.), той е човекът, който я насърчава безпрецедентно по време на първия си мандат. Благодарение на този „бум“ през последното десетилетие САЩ се утвърдиха като световен лидер във въглеводородите.

През последните месеци САЩ добиват над 20 милиона барела петрол и течности за природен газ дневно. Това производство е два пъти по-голямо от това на Саудитска Арабия и Русия взети заедно. Този исторически висок добив залива световните пазари с предлагане и накланя баланса на силите в полза на Америка.

Енергийният суверенитет променя дипломацията

Парижкият вестник обяснява, че дипломатическата и военна смелост на Тръмп в Близкия изток и драматичните му ходове срещу Иран са невъзможни за разбиране без отчитане на енергийния суверенитет на САЩ.

През 1977 г., по време на ислямската революция в Иран, САЩ внасяха по 14 барела петрол на глава от населението годишно. Днес Америка изнася 2,5 барела на глава от населението. Американците вече не се страхуват от петролен рекет, както през 70-те и 80-те години на миналия век.

Големите производителки на петрол в Близкия изток са наясно с тази нова реалност. В същото време, според „Льо Фигаро“, нагласите в Европа сякаш са заседнали в миналото, когато арабските държави и Иран можеха да влияят значително на САЩ чрез контрол на добива и цените на петрола.

Политиката „Сондирай, бейби, сондирай!“

„Льо Фигаро“ отбелязва, че Тръмп се е възкачил на този „петролен трон“ благодарение на обстоятелства, върху които не е имал пълен контрол. Докато при администрациите на Обама и Байдън демократите са се опитвали да ограничат добива на шистов петрол заради екологични опасения, Тръмп веднага е разпознал ползите за страната си. Неговият лозунг „Сондирай, бейби, сондирай!“ е неразбираем за европейските политици, но за Тръмп е решаващ.

Политиката му за систематично увеличаване на производството на петрол и газ не само създаде работни места, но и засили влиянието на Америка на световната сцена. За милионите му поддръжници, които карат големи автомобили, евтиният бензин се е превърнал в основно право, което Тръмп обеща и успя да осигури.

Пазарът се подчинява на „краля“

Когато преди седмица американски бомбардировачи удариха три ирански ядрени обекта, Тръмп изпрати ясно послание в социалните мрежи: „Внимавайте всички! Поддържайте ниски цени на петрола. Наблюдавам ви.“

Пазарът се подчини. Прогнозите за цени над 100 долара за барел изчезнаха. Слабият отговор на Иран и продължаването на доставките доведоха до спад на цената с 15%, връщайки я до нивото ѝ отпреди избухването на конфликта между Израел и Иран.

„Крал Тръмп“ успя да обърне петролното оръжие срещу Техеран и дори срещу самата ОПЕК. Организацията вече не може еднолично да диктува цените, тъй като нейният относителен дял в световния добив е намалял драстично. Засега, според „Льо Фигаро“, Тръмп ще царува поне до 2027 г., когато производството на шистов петрол в САЩ се очаква да достигне своя връх.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук