„Тавата, в която ще нареждаме корите, се намазва с една-две лъжици олио. Така, след като баницата се изпече, можем да я обърнем върху две панички – и дебелината ѝ се запазва, за да стане пухкава“, разкрива тънкостите Донка Рашева.
По този начин едновременно се отцежда излишната мазнина, а запечената плънка държи баницата стабилно прикрепена към дъното. Следва редуване на кори и плънка, като между тях се слага по малко олио, докато тавата се напълни. Тук обаче отново идва моментът за майсторство – отгоре баницата леко се прорязва и се полива със 7–8 супени лъжици от водата, в която са били „къпани“ корите. В нея предварително е разтворена и последната порция плънка.
Майсторката на традиционната за района наложена баница със сирене и печени кори има обяснение защо това българско ястие е сред най-харесваните в света, изпреварвайки дори гръцкото саганаки и аржентинската проволета:
„Защото е по-пухкава, по-хранителна и по-сочна“, твърди Донка пред NOVA.
Докато баницата се пече, Донка подготвя продуктите за шопска и овчарска салата – ястия, които заемат съответно четвърто и пето място в класацията на най-предпочитаните храни в света. Тя самата, както и повечето хора от този край, предпочита класическата шопска пред овчарската салата.