Ако лелята е в родство със съпруга по сватовство трета степен, също е в кюпа, гласи един от парадоксалните текстове в закона
Драконовски мерки срещу прането на пари се предлагат с промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари, които са заложени в преходните и заключителни разпоредби на законодателни поправки в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма, към чието заглавие се добавя „и на разпространението на оръжия за масово унищожение“.
Новите текстове са публикувани за обществено обсъждане и с промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари се разширява обхвата на проверката на „обвързаните лица“.
Това ще са лицата – членове на ръководен орган на едно и също юридическо лице, юридическото лице и неговият действителен собственик, лицата – членове на ръководен орган в юридическо лице, както и действителният собственик на юридическото лице. В обхвата на Закона ще влязат физическите лица, които съвместно са действителни собственици на юридическо лице.
Специално внимание изисква и текста за „съпрузите, роднините по права линия без ограничения (дядо-баща-син-внук, примерно, б.а.), роднините по съребрена линия до трета степен включително (леля-племеник) и роднините по сватовство до трета степен включително, като тук освен родителите на съпрузите влизат и децата на съпрузите от предишни бракове.
Обект на проверка по този текст биха били и сестрата на тъщата, която е леля на съпругата и е роднина по съребрена линия трета степен, а в същото време лелята е в родство със съпруга по сватовство трета степен.
В допълнение са записани „и всички други физически лица, които се намират в тесни делови взаимоотношения“.
В мотивите на Законопроекта са описани критиките и препоръките към националното ни законодателство по проблема на Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF) и Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа. А целта е насърчаване на по-добро глобално съответствие с международните стандарти за противодействие на изпирането на пари, както и финансирането на тероризма. В мотивите за промени в антитерористичното законодателство специално е отбелязано, че последните се правят заради „установени слабости по отношение на 40 препоръки на FATF“ и на превантивното законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма и на разпространението оръжия за масово унищожение.