От парламента обещават програма за компенсиране на свръхвисоките цени
Цената на тока в Швеция днес е 30 лева, у нас е близо 300 лв., а сме на един общ пазар. Очевидно имаме проблеми тук, в Югоизточна Европа, за които е добре правителството да търси и компенсиране на европейско равнище. Това заяви пред пред БНР Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), във връзка високите цени на електроенергията в България и отложените протести на бизнеса срещу тях.
По думите на Велев регулираната цена от 138 лв. на мегават час е за детски градини, училища, молитвени домове и читалища. „Тази програма се самофинансира, не ползва от бюджета средства“, уточни той.
„Това не просто не са помощи, а частични компенсации – частично възстановяване на надвзетото. Ако може да говорим за помощи – това е за бита, защото там цената е под цената на микса“, добави председателят на АИКБ.
По отношение на отложените протести, председателят на АИКБ обясни, че при срещи с парламентарните групи, са получени уверения за подкрепа на законодателни разпоредби, позволяващи Министерството на енергетиката и Министерският съвет да направят програма за компенсиране на свръхвисоките цени. Станало е дума и за средносрочен механизъм, който да носи сигурност на инвеститорите и да сработва в такива ситуации, а не „когато избухнат цените“, да се бие тревога, обясни Велев.
„По тази траектория, по която се движим последните 2-3 години, със сигурност ще катастрофираме“, заяви Васил Велев относно опасенията за голям дефицит.
Той посочи, че очакванията са за декември инфлацията да покрие изискванията.
„За да няма по-голяма инфлация от естествената, затова са и тези програми за компенсация на свръхвисоките цени“, заключи председателят на АИКБ.