Учени от Нова Зеландия и САЩ установиха, че затоплянето на Световния океан е най-интензивно в две широки ивици около 40-ия паралел – една в северното и една в южното полукълбо. Това съобщава изданието Phys.org, позовавайки се на публикувано проучване в Journal of Climate.
Най-бързо се покачват температурите в южната зона – между 40 и 45 градуса южна ширина. Затоплянето е особено изразено в околните води на Нова Зеландия, Тасмания и източно от Аржентина в Атлантическия океан. Аналогична лента в северното полукълбо – около 40 градуса северна ширина – също показва ускорено затопляне, особено във водите източно от Съединените щати в северната част на Атлантическия океан и край Япония в северния Тихи океан.
„Откритието е изключително поразително“, коментира д-р Кевин Тренберт – климатолог от Окландския университет и Националния център за атмосферни изследвания в Колорадо. „Рядко се наблюдава толкова отчетлив модел в климатичните данни“, добавя той, цитиран от БТА.
Според изследователите, това ускорено затопляне не само застрашава морските екосистеми, но също така увеличава концентрацията на водни пари в атмосферата – мощен парников газ, който допринася за по-чести и интензивни бури и екстремни климатични явления.
Проучването проследява данни от периода 2000–2023 г. и обхваща температурни профили на океана до 2000 метра дълбочина. Специалистите са анализирали данни с висока резолюция в пояси от по един градус географска ширина, за да картографират прецизно зоните на затопляне.
Учените свързват наблюдаваните тенденции със значителни промени в струйното течение и в глобалните океански течения, като тези процеси са особено забележими от 2005 година насам.