„Тате, имам проблем“.
Така започва телефонният разговор, след който Тодор Тодоров се разделил със спестяванията си от 19 000 лева.
„Вика „татко, направихме катастрофа, блъснах едно дете на пешеходна пътека и сега в полицията. Да го спасим, трябва да внесеш 30 000 лв. кръвнина“, разказа Тодор Тодоров.
Най-старият и добре познат тип телефонна измама. Мним прокурор обаче успял да убеди Тодор да даде парите си на човек, когото ще изпрати.
„Лев по лев ги заделяме. Тия проклетници. Да дойдат, моя дядо да излъжат и да даде пари“, сподели съпругата на Тодор Тодоров.
Малко след като предал парите, до къщата на измамения мъж спрял полицейски екип, който засякъл продължителния телефонен разговор от чужбина. Полицаите първо се пошегували:
„Дойде полицаят и вика: „Даде ли ги“, викам: „Дадох ги“. На нас какво ще дадеш“, каза Тодор Тодоров.
После полицаите си свършили работата – заловили мулетата. Оказва се, че не за първи път измамници се свързват с Тодор. Преди години го подмамили да плати сериозна сума за лечение на роднина, но близките му го спрели да предаде парите. А за да стигнат до доверчиви възрастни хора, телефонните измамници набират ежедневно стотици номера на случаен принцип.
И така – докато стигнат до жертва. Оказва се, че най-често измамните телефонни обаждания идват от Румъния, а жертвите са им както възрастни хора от България, така и от Гърция.
„Ако доскоро първото обаждане беше винаги на стационарен телефон и впоследствие комуникацията между жертвата и извършител продължава и на мобилен, сега вече имаме обаждания и директно към мобилни номера“, посочи Златка Падинкова – началник на сектор „Измами“ при ГДНП.
Отвъд добре познатите схеми, има нова мода в сюжетите на измамниците:
„Новото е обаждане от служител на дружество за комунални услуги за неплатени задължения, за ток, вода“, поясни Златка Падинкова.
От началото на годината са регистрирани над 200 телефонни измами у нас. Близо 50 са разкритите престъпления от този тип, а предотвратените са 359. Областите с най-много измамени по телефона хора са София-град, Варна и Бургас. За да принудят хората бързо да се разделят с парите си, измамниците използват не само емоционални методи, но и агресивни.
„Заплахи от типа, че ще изпратят на адреса джип с маскирани лица, които ще пребият жертвата, ще има рязане на крайници, обиди. Много цинични изрази използват“, каза Златка Падинкова – началник на сектор „Измами“ при ГДНП.