Медът е един от най-разпространените здравословни продукти, който всеки има дома. Най-често се използва вместо захар. През зимата е незаменим лек при вируси и настинки. Благодарение на изобилието от полезни вещества в състава си този продукт подсилва имунитета и насърчава оздравителните процеси. Но се оказва, че много хора съхраняват меда неправилно.
Къде не трябва да съхранявате мед?
Медът е склад за полезни вещества, но неправилното съхранение може да го лиши от ценните му свойства. Полският пчеларят Войчеич Maрговничи предупреждава, че съхраняването на продукта на привидно удобно място за всяка домакиня е много лош избор.
“Много хора допускат една и съща грешка – съхраняват меда в кухненски шкафове до фурната, печката или хладилника. Въпреки това топлината и парата могат да разрушат химичния му състав. Това намалява качеството на меда, намалявайки неговите полезни и вкусови свойства. Освен това потенциално може да доведе до други разрушителни процеси в продукта“, казва експертът.
Къде трябва да съхранявате меда?
За да се запази най-доброто качество на меда, не се препоръчва да се съхранява при стайна температура, която варира между 20-25 градуса.
Прохладното, сухо и засенчено място е от ключово значение за запазване на свойствата на меда. Пчеларят препоръчва медът да се съхранява в килера, мазето или на долния рафт на хладилника – но не и в кухненския шкаф.
Температурите под 18 градуса са оптимални, а при склонни към ферментация медове, като мед рапица или златна пръчица, хладилникът може да предотврати нежелани процеси, дори ако медът е изваден от кошера твърде рано.
В същото време е важно да контролирате нивото на влажност в хладилника и да съхранявате продукта в херметически затворен съд.
Може ли медът да се развали?
Въпреки че медът е известен с изключително дългия си срок на годност, той може да се развали при определени условия. Например, ферментацията е резултат от прекомерното съдържание на вода в меда.
В допълнение, дългосрочното съхранение при високи температури може да доведе до значително намаляване на полезните съединения в продукта.
За да избегнете тези проблеми, е важно да намерите оптималното място за съхранение на мед, както и да спазвате температурните условия и да контролирате нивото на влажност в помещението, споделя още експертът.
Полезни свойства на меда
Уникалните свойства на меда са известни още от древността. Още Авицена в своите трактати го описва като продукт на дълголетието, уникален лек за много заболявания. Той го предписва както за вътрешна употреба (за лечение на възпалителни процеси в назофаринкса, при храносмилателни разстройства), така и за външна употреба (като ранозаздравяващо и бактерицидно средство).
Колко мед трябва да ядете на ден, за да е полезен?
Бактерицидните свойства на меда се използват за борба с инфекциозни заболявания. Интересното е, че в меда загиват причинителите на редица инфекции. И всичко това благодарение на калия, включен в състава му, който лишава микроорганизмите от влага.
Фунгицидни свойства – предотвратяват размножаването на гъбичките.
Редовната консумация на мед помага за повишаване нивата на хемоглобина и броя на червените кръвни клетки в кръвта.
Седативни свойства – помагат за нормализиране на функционирането на нервната система и борба със стреса, улесняват процеса на заспиване.
Благодарение на ензимите, които съдържа, продуктът нормализира обмяната на веществата.Има комплексен ефект върху стомашно-чревния тракт: има леко слабително действие; облекчава болката в стомаха и дванадесетопръстника по време на пептична язва, ефективно се бори с киселини, гадене, разрежда слуз; възстановява нормалната киселинност на стомаха; предотвратява развитието на жлъчнокаменна болест; има благоприятен ефект върху храносмилането и апетита.
Продуктът има силен детоксикаращ ефект – неутрализира отровите, издържа на радиация. Той е източник на фитоестрогени, които помагат на жените да забавят процеса на стареене. Медът се усвоява на 100%, без да претоварва отделителните органи (бъбреци), пише actualno.com.