Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР проф. Красимир Калинов – един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК.
Юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия, ще работят по ключовата експертиза, която ще изследва резултатите от вота в общо 2219 секции. Те имат срок до 10-и януари 2025 г., за да преброят повторно гласовете в 1777 секции и да проверят протоколите за недействителните бюлетини в 442.
„Съгласно решението на КС, ЦИК трябва да предостави материалите по тези 2219 секции, а те са в цяла България. Тези секции са разхвърляни по села и паланки. Чувалите са в общините, но те трябва да ги разровят, защото не е ясно по какъв начин се съхраняват. Хвърлят се ведно мазе, съхраняват се там 5 години и след това се унищожават. Преди да се сложи за съхранение, чувалът се запечатва и му се поставя етикет от коя секция е. Би трябвало общинските служители да нямат проблем с намирането на чувалите, които трябва да бъдат предоставени за експертизата. Но всичко е възможно, може и някой чувал да не бъде намерен. Тогава нямаме полезен ход. Каквито и решения да вземе съдът – информацията я няма, изчезнала е“, обясни експертът.
Той подчерта, че работата на експертите започна на 2-ри декември и крайният срок е 10-и януари:
„Колко време ще трябва на ЦИК, за да предостави тези материали – не е ясно. А ние сме силно ограничени във времето. Вероятно ще се започне с тези материали, където са налични – в големите общини, където нещата очевидно стоят по-добре, отколкото в малките. … Единствената манипулация, която може да стане, е да изчезне някой чувал с бюлетини, но едва ли ще се случи“.
Ако хората ще се успокоят, съгласен съм, че трябва да има и видеонаблюдение на повторното преброяване на бюлетините по експертизата, назначена от Конституционния съд, заяви проф. Калинов.
„Първо ще се сравнят резултатите от тези 1777 секции с това, което е в протоколите, за да се види дали евентуално няма разместване в редовете, при което някоя партия може да е ощетена, а друга – надценена. В 442 секции ще се гледат недействителните бюлетини дали отговарят на това, което е вписано в протокола. … Частично ще проверим достоверността на нещата, защото няма как да различим недействителните бюлетини, които са пъхнати в купчинката с действителните“, уточни изборният експерт.
Според него може би „ще бъдат намерени тези 21 гласа, недостигащи на „Величие“, за да влезе в 51-вия парламент“:
„От това, което аз гледах в отпечатъците на протоколите, които ЦИК е дала, ще се намерят, така си мисля. Ще видим какво ще стане, разбира се. Тогава ще имаме ситуация, каквато не сме имали. Ще има нарушаване на структурата на парламента, ако се окаже, че влиза още една партия в него“.