Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава сериозна заради разпространението на шарката по дребните преживни животни. В отговор на кризата, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)въвежда допълнителни, строги мерки за ограничаване на заразата.
От 21 юли 2025 г., с писмо на изпълнителния директор на БАБХ, се въвеждат нови ограничения за достъп до животновъдните обекти. Посещенията от служители на Държавен фонд „Земеделие“, Общински служби „Земеделие“ и други контролни органи са прекратени. Временно се спират и посещенията на регистрирани ветеринарни лекари с договори за обслужване на обекти за дребни преживни животни. Достъп до тези ферми ще се разрешава само при подаден сигнал или информация за влошено здравословно състояние на животните. Преустановява се и вземането на проби от сурово мляко от стопанствата. С отделно разпореждане на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството са спрени и посещенията от представители на развъдните асоциации.
Всички досегашни ограничения остават в сила, включително:
- Забрана за паша, транспортиране и търговия с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област.
- Засилена дезинфекция във фермите, на влизащите и излизащите транспортни средства (включително млековози).
- Ограничаване на достъпа на външни лица до животновъдните обекти.
- Стриктно спазване на мерките за биосигурност във всички животновъдни обекти.
- Забрана за провеждане на пазари и изложби на дребни преживни животни в цялата страна.
Към момента, броят на констатираните огнища в област Пловдив е 54, като най-тежко засегнати са общините Марица и Раковски. Около 3000 животни в областта са засегнати от болестта. За обезвреждане на животните се използват два основни метода – загробване на одобрени терени и инсинерация. В началото е използван първият метод, но впоследствие, за оптимизиране на процеса, се е преминало към инсинерация, съгласно нормативната уредба и експертна преценка.
БАБХ разчита на тясно сътрудничество с животновъдните организации и стопаните за успешното прилагане на мерките. За допълнителни съвети, препоръки или разяснения, животновъдите могат да се обръщат към съответните Областни дирекции по безопасност на храните.