35 C
Пловдив
вторник, юли 22, 2025

Епидемия от шарка по дребни преживни животни в Пловдивско: Затягат се мерките

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава сериозна заради разпространението на шарката по дребните преживни животни. В отговор на кризата, Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)въвежда допълнителни, строги мерки за ограничаване на заразата.

От 21 юли 2025 г., с писмо на изпълнителния директор на БАБХ, се въвеждат нови ограничения за достъп до животновъдните обекти. Посещенията от служители на Държавен фонд „Земеделие“, Общински служби „Земеделие“ и други контролни органи са прекратени. Временно се спират и посещенията на регистрирани ветеринарни лекари с договори за обслужване на обекти за дребни преживни животни. Достъп до тези ферми ще се разрешава само при подаден сигнал или информация за влошено здравословно състояние на животните. Преустановява се и вземането на проби от сурово мляко от стопанствата. С отделно разпореждане на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството са спрени и посещенията от представители на развъдните асоциации.

Всички досегашни ограничения остават в сила, включително:

  • Забрана за паша, транспортиране и търговия с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област.
  • Засилена дезинфекция във фермите, на влизащите и излизащите транспортни средства (включително млековози).
  • Ограничаване на достъпа на външни лица до животновъдните обекти.
  • Стриктно спазване на мерките за биосигурност във всички животновъдни обекти.
  • Забрана за провеждане на пазари и изложби на дребни преживни животни в цялата страна.

Към момента, броят на констатираните огнища в област Пловдив е 54, като най-тежко засегнати са общините Марица и Раковски. Около 3000 животни в областта са засегнати от болестта. За обезвреждане на животните се използват два основни метода – загробване на одобрени терени и инсинерация. В началото е използван първият метод, но впоследствие, за оптимизиране на процеса, се е преминало към инсинерация, съгласно нормативната уредба и експертна преценка.

БАБХ разчита на тясно сътрудничество с животновъдните организации и стопаните за успешното прилагане на мерките. За допълнителни съвети, препоръки или разяснения, животновъдите могат да се обръщат към съответните Областни дирекции по безопасност на храните.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук