Пловдивска област е обхваната от опасна епидемия от шарка по овцете, която вече засегна десетки ферми и доведе до унищожаването на хиляди животни. Ситуацията е изключително сериозна, като според Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), броят на огнищата се увеличава всекидневно.
„Ситуацията в момента е много тежка, бих казал на прага на критична. Без да драматизирам излишно, всеки ден се появяват десетки нови огнища, което води до възбрани в цялата Пловдивска област. Спрени са и посещенията дори от ветеринарни лекари във фермите. Абсолютно всички външни лица в момента нямат работа във фермите, особено с дребни преживни животни“, коментира той пред Bulgaria On Air.
Причини за разпространението и рискове за икономиката
Основните причини за бързото разпространение на заразата са комплексни: липса на биосигурност, заразени транспортни средства, замърсено облекло и особено – нерегламентираната търговия с животни. Според Караколев именно нелегалната търговия е внесла заразата в страната, а липсата на контрол от страна на институциите е позволила това да се случи.
Сериозни последици се очакват и за млечния сектор, тъй като близо 40% от овчето мляко в България идва от Пловдивския регион, а голяма част от продукцията е предназначена за износ. Дори частична ваксинация може да спре износа и да нанесе значителни икономически щети на производителите.
Мерки и компенсации: Секторът работи с институциите
Караколев подчертава, че въпреки трудната обстановка, секторът работи съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Министерството на земеделието за овладяване на заразата. Предстоят срещи за обсъждане на мерки и компенсации за фермерите. Сериозен проблем обаче остава липсата на адекватни обезщетения при предишни кризи, което е породило недоверие у животновъдите.
Ако до две седмици не бъде постигнат напредък в овладяването на епидемията, е възможно мерките да се разширят на национално ниво. Специалистите настояват за пълна забрана на движението на животни и хора към фермите, както и за стриктно прилагане на мерките за биосигурност, включително редовна поддръжка на дезинфекционни ями.
Какви ще бъдат следващите стъпки за справяне с тази епидемия и ще успеят ли властите да възстановят доверието на фермерите?