Поредна европейска статистика, в която България не стои добре. Всяко 10-о бебе у нас се ражда недоносено. Преждевременно родените у нас са повече от средното за ЕС.
А сред основните причини, са ражданията след 35-40 годишна възраст, които в последните години се увеличават все повече.
Заради неочаквани усложнения в началото на седмия месец от бременността Валентин е роден по-рано от очакваното. Тежал едва 920 грама.
„В началото аз просто не бях сигурна, че имам дете. В смисъл, така, толкова бързо се стекоха нещата, че аз не вярвах, че въобще това дете ще оцелее и ще бъде едно здраво, палаво дете“, разказа Валентина Дикова.
9 години след раждането Валентин и майка му се връщат в неонатологията на „Майчин дом“, където той е прекарал първите месеци от живота си. Валентин се запозна с част от екипите, които са се грижили за него. Видя и част от новородените, които сега живеят там. Най-малкият пациент в момента е момче, родено в края на шестия месец от бременността с тегло 520 грама.
„Колкото по-рано, колкото по-малко – толкова повече проблеми имат впоследствие. Толкова по-продължителен е престоят и лечението им в интензивните отделения“, обясни Лилия Вакрилова – началник на клиника по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“.
Имало деца, които живеят в неонатологията половин година след раждането. Валентин останал под лекарско наблюдение 3 месеца и половина. А до навършване на една година, често трябвало да посещава различни специалисти.
„Очни прегледи, кардиолог, постоянно всеки ден го водехме на рехабилитация. Те правят една особена гимнастика. Всъщност това помага за правилното развитие на децата“, обобщи Валентина Дикова.
Прегледите при различни специалисти година след раждането са изключително важни за недоносените бебета.
„Наричаме го мултидисциплинарен подход. Тоест различни специалисти, които да помогнат за това детето да се развива добре и да има минимални трайни усложнения“, каза Лилия Вакрилова – началник на клиника по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“.
При Валентин трайни увреждания заради това, че е роден по-рано от очакваното – няма.
„Той си е едно здраво, буйно дете. Но наистина около мен има дечица, които са с ДЦП, по-трудно говорят, трудно ходят. И това за родителите е наистина е много тежко“, коментира Валентина Дикова.
Социалната нестабилност и ниският стандарт на живот са сред причините у нас да се раждат повече недоносени деца от средното за ЕС.
Отлагането на първо раждане след 35, дори след 40 години неминуемо е свързано с повече проблеми по време на бременността. И съответно по-голям риск от раждане на недоносено дете с проблеми“, категорична е Лилия Вакрилова – началник на клиника по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“.
Недоносени бебета се раждат и заради непроследявана бременност.