Европейският парламент официално откри процедурата по искането на белгийските власти за снемане на имунитета на българския евродепутат Никола Минчев („Обнови Европа“), както и на Салваторе Де Мео, Фулвио Мартушело и Джузи Принчи (трима италианци от ЕНП) и Даниел Атард (от Социалистите и демократи, Малта). Искането е предадено на правната комисия на ЕП, съобщи председателят на парламента Роберта Мецола по време на сесия в Брюксел.
Разследването е свързано със съмнения за корупция и започна през март 2025 г., след като белгийските власти проверяват дали китайската компания „Хуавей“ е оказвала влияние върху евродепутати и техни сътрудници чрез предоставяне на подаръци. В края на миналата седмица Никола Минчев обяви, че проверката касае бивш негов парламентарен сътрудник, а прокуратурата иска да изясни евентуални връзки на евродепутата с проверяваните дейности.
„Ще съдействам изцяло и ще настоявам за бързо снемане на имунитета ми, защото нямам никакво отношение към незаконни действия“, заяви Минчев.
Очаква се правната комисия, която се председателства от българския евродепутат Илхан Кючюк („Обнови Европа“), да разгледа искането през септември.
Как работи процедурата за снемане на имунитет?
Парламентарният имунитет гарантира, че евродепутатите могат свободно да изпълняват мандата си, без риск от произволно политическо преследване. Те не могат да бъдат разследвани или задържани за изразени мнения или гласувания. Имунитетът важи както в държавата им, така и във всички страни от ЕС.
Имунитет не се прилага, ако евродепутат бъде заловен на местопрестъпление. При искане за снемане на имунитета националните власти подават молба до ЕП, която се разглежда от правната комисия. Евродепутатът има право да представи своята позиция на закрито заседание. След изготвяне на доклад, препоръчващ приемане или отказ, решението се гласува на пленарно заседание с обикновено мнозинство.
Снемането на имунитета позволява на националните съдебни органи да започнат разследване или съдебен процес, но не означава присъда. В случай на осъждане, националните власти решават дали мандатът на евродепутата да бъде прекратен.
Предишни случаи
През 2022 г. Европарламентът отказа да свали имунитета на българската евродепутатка Елена Йончева, по искане на българските власти във връзка с обвинения в пране на пари. По-късно Европейският съд по правата на човека осъди България за нарушение на презумпцията за невиновност в този случай.