Датата 8 юли е ключова за дългоочакваното влизане на България в еврозоната. Това е само след два дни, а фактическото приемане на единната европейска валута се очаква от 1 януари 2026 година. Докато дебатите продължават, експерти и бизнес представители коментират какво означава този ход за страната.
Икономистите за предимствата и рисковете
„България е в сянката на германската марка, след това на еврото от доста години. Това, което има като проблем, е как се управляват парите на данъкоплатците“, коментира икономистът доц. Красен Станчев, създател на Института за пазарна икономика, пред bTV. Той подчерта, че въпреки опасенията, ползите често надделяват над първоначалните резерви: „Всички, които крещяха срещу Шенген, бяха първите, които пътуваха. Няма никакво значение в каква валута е вашият доход. Това, което има значение, е колко сте производителен и колко ще ви платят.“
Според доц. Станчев, влизането в еврозоната „нито ще ни направи значително по-богати, нито ще обеднеем“ рязко, но ще донесе стабилност и предвидимост.
Бизнесът е „напълно готов“
От страна на бизнеса подкрепата за членството в еврозоната е категорична. Предприемачът Добромир Иванов, който е и директор на Българската стартъп асоциация (БЕСКО), заяви: „Бизнесът твърдо стои зад влизането в еврозоната, защото ще отвори възможности. Бизнесът е напълно готов.“
Въвеждането на еврото се очаква да улесни търговията, да намали трансакционните разходи и да насърчи инвестициите, премахвайки валутния риск за компаниите, които оперират с евро.