Група депутати внесоха проектозакон за регулиране на дейността на брокерите на недвижими имоти, който предвижда създаване на Национален регистър на посредниците. Според предложението всяка агенция ще има своя партида, а всеки брокер – досие, съдържащо информация за неговото образование, езикови квалификации, опит и наложени наказания.
Законът ще установи изисквания за правото на упражняване на професията. Брокери, които са придобили трета квалификационна степен „Брокер“ или имат висше образование и необходимия опит, ще имат право да работят. Задължително ще е да не са осъждани и да притежават застраховка „Професионална отговорност“, която ще бъде изисквана и от агенциите.
Агенциите ще бъдат заличавани от регистъра в случай на смърт на едноличен търговец, осъждане или обявяване на несъстоятелност на фирмата. Брокерите пък ще губят правоспособността си, ако им бъде наложена глоба или прекратят трудовите си отношения с агенцията.
Законът задължава брокерите да преминават през минимум 40 часа обучение на всеки две години в лицензирани институции, като агенциите ще трябва да сключват договори с клиентите и да посочват комисионата си.
При нарушения като публикуване на неверни оферти или конфликт на интереси, агенцията ще бъде глобена с между 5000 и 50 000 лева, а брокерът с глоба от 1000 до 10 000 лева и лишаване от правото да упражнява професията до две години. Физическо лице, което предлага имоти без да е регистрирано, ще бъде санкционирано с глоба от 5000 до 15 000 лева, а агенцията – с до 500 000 лева.
Според вносителите, липсата на правна регламентация досега е позволявала неконтролирана дейност, която ощетява клиентите.