Седем души – шестима лекари и собственик на медицински център от Пловдив и Асеновград – са задържани по обвинение в участие в организирана схема за издаване на фиктивни медицински удостоверения и източване на средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Разследването е проведено съвместно от полицията и прокуратурата.
По информация на Районната прокуратура в Пловдив, престъпната схема е действала активно през 2023 и 2024 г. Лекари с дългогодишен опит – на възраст между 39 и 67 години – са издавали направления и резултати от изследвания, без пациентите реално да преминават през необходимите медицински процедури.
„Става дума за над 1800 издадени направления на стойност над 18 000 лева“, съобщи прокурор Димитър Костов в ефира на Нова телевизия. По думите му схемата е била елементарна, но ефективна – пациентите оставяли своите здравни книжки при личните си лекари, които впоследствие ги изпращали в лаборатория. Там книжките били подпечатвани, а фиктивни изследвания – отчетени пред НЗОК. Таксата за тази услуга варирала между 10 и 20 лева.
Собственикът на лабораторията, който също е сред обвиняемите, е инструктирал служителите си да обработват постъпилите здравни книжки по „специална процедура“, извън регламентираните медицински стандарти.
До момента по случая са привлечени седем обвиняеми. Петима от тях бяха задържани за 24 часа, след което освободени под парична гаранция от 3000 лева, тъй като са оказали съдействие на разследването. Останалите двама – собственикът на лабораторията и д-р Велислав Николов – са задържани за 72 часа с искане да останат за постоянно в ареста. Д-р Николов вече е подсъдим по друго дело за сходни нарушения, свързани с източване на средства от здравната каса.
Ако бъдат признати за виновни за документна измама, участниците в схемата могат да получат ефективни присъди от 2 до 8 години лишаване от свобода.