През последните дни измамници активно разпространяват фалшиви имейли от името на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Целта им е една – да подмамят нищо неподозиращи потребители да разкрият банковите си данни и да източат сметките им. Бъдете изключително бдителни!
Ето как действа схемата: получавате имейл, в който се твърди, че НЗОК е открила „грешка в изчисленията на вашите здравноосигурителни вноски“ и че ви дължи определена сума пари. Примамливо, нали? Точно това е целта.
Историята на Валентина: пример за измама
Валентина е една от жертвите на подобна атака. Тя получава имейл, в който пише, че ѝ се дължат почти 400 лева. Инстинктът ѝ обаче подсказва, че нещо не е наред. „Сумата, която се твърди, че ще ми бъде възстановена, не е малка и много хора биха се подвели“, споделя Валентина пред bTV. „Имаше линк за попълване на данни, включително банкова карта, за да бъде възстановена сумата. Проверих имейла, от който го получавам, и веднага видях, че не е от Здравната каса. Хората трябва да бъдат много внимателни!“
Как да разпознаем измамата?
1. Проверете имейл адреса и домейна: Това е първият и най-важен индикатор. Фалшивите имейли често изглеждат почти идентично с официалните, но адресите им винаги са различни. Домейнът на фалшивия сайт, към който водят, също ще се различава от този на истинската НЗОК.
2. Искат ви банкова карта, за да ви изпратят пари: Ето го и ключовият червен флаг! „Това, което е много подозрително и трябва да буди съмнение, е, че за да ви изпратят пари, те ви искат банковата карта“, обяснява програмистът Николай Костов. „Няма вариант някой да ви изпрати пари през банкова карта. Това става чрез IBAN.“ Запомнете: нито една институция няма да ви иска данни за банкова карта, за да ви преведе пари.
3. Свържете се директно с институцията: При най-малкото съмнение, вместо да кликате на линкове, незабавно се обадете на официалния телефон на съответната институция. От НЗОК категорично заявяват, че не изпращат имейли за дължими суми или друга лична информация.
Какво да правим, ако все пак попаднем в капана?
Ако за съжаление сте станали жертва на подобна измама и сте въвели данните си, действайте незабавно!
„Ако реагира достатъчно бързо, може да предотврати бъдещи транзакции, но вече направената транзакция не може да бъде блокирана“, предупреждава програмистът Николай Костов. Сигнализирайте веднага на вашата банка и на съответните органи (МВР) – всяка минута е от значение, за да минимизирате потенциалните щети, които могат да възлязат на хиляди левове.
Внимавайте! Подобни фишинг схеми са широко разпространени и се използват и от името на други институции като „Български пощи“, куриерски фирми и банки. Винаги бъдете подозрителни към неочаквани имейли, които искат лична или финансова информация.