0 C
Пловдив
петък, декември 20, 2024

Галин Цоков обеща: Всички ученици от I до XII клас ще получат безплатни учебници

Ще използваме изкуствен интелект в образователната система, заяви просветният министър

58 хиляди са първокласниците тази година и започват едно страхотно приключение в света на знанието и науката. Нека да бъдат любопитни и щастливи с това, което научават, подкрепяни от своите учители. Това каза в студиото на „Денят започва“ служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков. Той пожела и успешна учебна година на над 32 хиляди деца, които учат в българските неделни училища в чужбина. Това са близо 400 училища в 32 държави – там те учат български език, българска история, география и носят България в сърцата си.

Просветният министър подчерта, че за тази учебна година са осигурени безплатни учебници за учениците от 1-ви до 12-и клас.

„Това беше свързано с една сериозна организация, финансирането на издаването на тези безплатни учебници, с което успяхме да се справим. За първият учебен ден всички ученици от 1-ви до 12-и клас ще им бъдат предоставени безплатни учебници по общообразователна подготовка“, поясни проф. Цоков.

По отношение на идеята дали да се използват или не телефони в клас, министърът каза, че според Закона за училищното и предучилищно образование има такава забрана за използване на телефони по време на учебния процес и уточни:

„В правилниците на много училища има конкретни текстове, свързани с това как се оставят телефоните в съответния учебен час. Всъщност това е една дискусионна тема във всяко едно общество. И аз съм по-скоро за този модел, към който се придържа Франция и трябва да се изпробва в определен брой училища как ще се отрази на такава пълна забрана.“
Проф. Цоков уточни, че трябва да бъде направен анализ, а също и като служебен министър и екипът му не могат да взимат такива кардинални решения, за да се въведе забрана за ползване на телефони в клас.

Министърът каза още, че сме на едно средно и малко под средното ниво на дигитализация в българското училище. Това е показало и по-доброто функциониране на образователната система по време на ковид пандемията и обучението от разстояние в електронна среда. Трябва да се намери най-добрият начин за смислено използване на технологиите и в класната стая, и извън нея.

„Затова ние разработихме една визия за дигитализация на образователната система, включително за използване на изкуствен интелект, която ще предоставим на следващия редовен екип в Министреството на образованието и науката, за да може тя наистина да стане действаща и наистина дигитализацията да бъде важен елемент от промяната на образователната система“, допълни Галин Цоков.

Sourcelupa.bg
pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук