32 C
Пловдив
вторник, юли 22, 2025

ГДБОП алармира: Мошеници се представят за антимафиоти и теглят кредити от името на жертвите

Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) алармира за нова финансова схема, при която измамници злоупотребяват с името на службата, за да заблудят граждани и да ги въвлекат в престъпна схема за теглене на кредити или преводи на пари.

Измамата започва с телефонно обаждане от непознат номер. Мъжки глас, представящ се обикновено като „комисар Петър Димитров Андонов от ГДБОП“, съобщава на жертвата, че е обект на финансово престъпление, което в момента се разследва. Настоява се за незабавно съдействие, уж с цел да се предотврати източване на средства от банковата ѝ сметка.

Измамникът твърди, че лице на име Симеон Ангелов Симеонов се е опитало да изтегли средства или да вземе кредит от името на жертвата, използвайки фалшиво пълномощно. За да бъде „спасена“ от този опит за измама, жертвата бива подтикната да предостави лични и банкови данни, които се използват от престъпниците за реално извършване на финансови транзакции.

В следващ етап жертвата е инструктирана да извърши превод по сметка, представяна като на финансова институция, но в действителност контролирана от измамниците. Предоставят се две възможности – директно да се прехвърлят налични средства или да се изтегли потребителски кредит, като сумата се предава на място или онлайн на „служител“, който ще я „възстанови“.

Измамниците уверяват, че парите ще бъдат възстановени в рамките на няколко часа от „служител на Централната банка“. За достоверност на твърденията, жертвата получава имейл с прикачени документи, изпратени от адреси, които имитират реални домейни на ГДБОП и банкови институции.

Често в разговора се включват и други фалшиви „служители“ – например жена, представяща се като Антоанета Иванова Георгиева, която потвърждава необходимостта от участие в „процедурата“ и предупреждава, че неспазването ѝ ще доведе до наказателна отговорност, включително конфискация на имущество и блокиране на сметки.

Специфично за тази измамна схема е, че жертвата остава на линия през цялото време – от първото обаждане до превода на средствата. Не ѝ се дава възможност да се консултира с банката, близки или полиция, нито да провери достоверността на информацията.

Позвъняванията се извършват от български номера, включително реални номера на институции и частни лица, които измамниците използват чрез интернет телефония (VoIP). Гласовете често имат лек акцент, а поведението е целенасочено убедително.

Дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП вече разследва няколко подобни сигнала, постъпили през последните дни. Благодарение на бърза намеса, са предотвратени няколко опита за теглене на кредити и прехвърляне на средства в размер от 20 000 до 70 000 лева.

Министерството на вътрешните работи призовава гражданите: ако получите подобно обаждане, при което ви се иска да изтеглите или преведете пари към непозната сметка, незабавно прекратете разговора, свържете се със своята банка и подайте сигнал на телефон 112, в най-близкото полицейско управление или в дирекция „Киберпрестъпност“ към ГДБОП.

©
©
©
©
pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук