18 C
Пловдив
понеделник, май 5, 2025

Готвят ново увеличение на вноската за пенсия

Осигурителната вноска за пенсия ще бъде повишена, показва средносрочната бюджетна прогноза на правителството. Предвижда се плавно увеличение – с 1 процентен пункт през 2027 г. и още 2 процентни пункта през 2028 г.

Паралелно с това продължава поетапното покачване на възрастта за пенсиониране. Според действащото законодателство крайната цел е и мъжете, и жените да се пенсионират на 65 години. Мъжете ще достигнат тази възраст през 2029 г., а жените — през 2037 г.

В момента почти половината от средствата за пенсии не идват от осигурителни вноски, а от държавния бюджет. На фона на намаляващо и застаряващо население, правителството подготвя нови стъпки за реформиране на пенсионната система.

Очаква се конкретни предложения за промени да бъдат представени до края на годината. Синдикатите вече изразиха несъгласие с идеята за по-нататъшно увеличаване на възрастта за пенсиониране, въпреки че подкрепят по-висока осигурителна вноска.

„В момента възрастта за пенсиониране вече се повишава. Да се предприеме ново увеличение би изпратило негативен сигнал за устойчивостта на пенсионната система“, заяви Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“.

От страна на бизнеса настояват за ясни разчети за ефектите от евентуалното повишение както на вноската, така и на възрастта за пенсиониране.

„Хората живеят по-дълго, затова е важно да се създадат условия, които да насърчават оставането им на пазара на труда, когато това е възможно“, коментира Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара.

Експертите предупреждават, че системата не трябва да се реформира на парче, а чрез цялостен подход.

„Трябва да се търсят решения, които едновременно да гарантират устойчиво нарастване на пенсиите и да запазят финансовата стабилност на системата“, посочи Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет.

Една от основните пречки остава сивата икономика.

„Много хора, работещи в сивия сектор, не осъзнават, че това ще доведе до минимални пенсии, когато настъпи моментът за пенсиониране“, допълни Мария Минчева.

Демографската криза е сред най-големите предизвикателства. Русинова подчерта необходимостта от интеграция на повече млади хора на пазара на труда, като ключов елемент за стабилността на пенсионната система.

Сред предложенията е и въвеждането на ясен механизъм за определяне на минималната пенсия — дали тя да се обвърже с минималната работна заплата или с линията на бедност.

„Произволните предизборни решения на политиците разкъсаха логиката на връзката между осигурителния принос и размера на пенсията. В момента има случаи, в които пенсии за осигурителен стаж и възраст се оказват по-ниски от минималната пенсия“, предупреди Димитър Манолов.

Експертите препоръчват още да се въведе механизъм за определяне на минималния и максималния осигурителен доход, както и всички плащания, несвързани с трудова дейност, да бъдат прехвърлени от пенсионната към социалната система.

Очакванията са евентуалните промени в пенсионния модел да влязат в сила най-рано през 2027 година.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук