3 C
Пловдив
неделя, януари 19, 2025

Храни и напитки, които могат да взаимодействат с лекарствата

Когато приемаме антибиотици или други лекарства, често се питаме дали е безопасно да консумираме алкохол. В действителност обаче съществуват много повече храни и напитки, които могат да повлияят на действието на медикаментите – понякога с нежелани и дори опасни последствия.

Тялото разгражда лекарствата по същия начин, по който обработва храната – чрез червата и черния дроб. Това означава, че някои храни могат да усилят ефекта на определени медикаменти, докато други могат да го намалят или дори да го блокират напълно. Ето някои от най-честите примери за подобни взаимодействия.

Алкохол

Алкохолът може да засили ефекта на някои лекарства, като антихистамини и антидепресанти, водейки до прекомерна сънливост и забавени реакции. Въпреки че повечето съвременни антибиотици не изискват въздържание, някои медикаменти могат да предизвикат сериозни нежелани реакции в комбинация с алкохол.

Едно от най-опасните взаимодействия е т.нар. „реакция, подобна на дисулфирам“. При нея организмът натрупва токсичното вещество ацеталдехид – междинен продукт при разграждането на алкохола, което може да доведе до зачервяване на лицето, ускорен пулс, повишено кръвно налягане, гадене и повръщане.

Списъкът с лекарства, които взаимодействат с алкохола, е обширен, затова винаги проверявайте листовката на медикамента или се консултирайте с лекар или фармацевт.

Грейпфрут

Изненадващо, но грейпфрутът може да повлияе на действието на над 100 лекарства. Това взаимодействие беше открито случайно през 1989 г., когато изследователи изучаваха ефекта на алкохола върху лекарство за кръвно налягане и използваха сок от грейпфрут, за да прикрият вкуса му. Оказа се, че самият сок утроява ефекта на медикамента.

Грейпфрутът съдържа химикали, наречени фуранокумарини, които блокират ензимите, отговорни за разграждането на някои лекарства в черния дроб. Това може да доведе до натрупване на медикамента в кръвта и до токсични нива. Например, дори една чаша сок от грейпфрут може да увеличи ефекта на някои лекарства за холестерол до 13 пъти.

Освен грейпфрута, севилските портокали и помелото също съдържат фуранокумарини, докато обикновените портокали обикновено не представляват риск.

Зеленолистни зеленчуци и сини сливи

Зеленчуци като броколи, спанак, къдраво зеле и зеле, както и сини сливи, са богати на витамин К – вещество, което подпомага съсирването на кръвта. Това може да бъде проблем за хора, приемащи антикоагуланти(разредители на кръвта), тъй като високите нива на витамин К могат да намалят ефективността на лекарствата.

Важно е обаче да не изключвате напълно тези зеленчуци от диетата си, а просто да избягвате рязко увеличаване на консумацията им в рамките на един ден.

Женско биле

Женското биле съдържа съединение, наречено глициризин, което може да понижи нивата на калий в организма, водейки до високо кръвно налягане и неритмична сърдечна дейност. Това може да бъде особено опасно за хора със сърдечни заболявания или високо кръвно налягане.

Някои бонбони с вкус на женско биле са ароматизирани с анасон, а не с истинско женско биле, така че проверявайте етикетите, ако искате да избегнете този риск.

Екстракти от мая, консервирани храни и отлежали сирена

Тези храни съдържат тирамин – аминокиселина, която регулира кръвното налягане. Обикновено тялото разгражда тирамина без проблеми, но ако приемате инхибитори на моноаминооксидазата (МАО-инхибитори)– лекарства, използвани за лечение на депресия – това може да доведе до рязко повишаване на кръвното налягане, главоболие и дори риск от инсулт.

Сред храните с високо съдържание на тирамин са:

  • Екстракти от мая (например мармит)
  • Ферментирали, консервирани и пушени храни (като някои меса и риби)
  • Отлежали сирена (като синьо сирене, пармезан, чедър)
  • Някои алкохолни напитки

Макар че често се твърди, че шоколадът също може да причини проблеми, доказателствата за това са слаби.

Как да се предпазим?

Взаимодействията между храни и лекарства могат да бъдат сложни и понякога неочаквани. Затова е важно:
✅ Винаги да четете листовките на лекарствата си
✅ Да се консултирате с вашия лекар или фармацевт, ако имате въпроси
✅ Да избягвате рязко увеличаване на консумацията на определени храни

Макар че не всички храни предизвикват проблеми, осведомеността за потенциалните рискове може да ви помогне да избегнете нежелани реакции и да извлечете максимална полза от лечението си.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук