5 C
Пловдив
петък, декември 27, 2024

Икономист: По-слаб долар ползва мултинационалните компании

 

В САЩ, въпреки изборите, се очаква облекчение на лихвите, но в Европа все още се разсъждава над този въпрос. Това каза в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“ макроикономистът Щерьо Ножаров, който е и икономически съветник на Българската стопанска камара (БСК).

„Защото в Европа имаме една рецесия, от друга страна, инфлацията все още остава умерена. Въпреки всичко за тази година се счита, че ако бъдат запазени настоящите лихвени проценти, които са 4 и малко над 4, там имаме 3 лихвени проценти, които използва ЕЦБ (Европейската централна банка), а инфлацията в ЕС ще намалее до 2,7%, което е доста добър показател. Това отчасти се дължи и на рецесии и затягане на колани, но ще даде добра перспектива и тенденция за 2025 година, за стабилизиране и постигане на един висок икономически растеж“, коментира Ножаров.

Според макроикономиста в Европейски съюз се очаква умерено задържане на лихвите или нищожно намаление: „Въпреки тръгналите рецесионни процеси, които са дължат в голяма степен и на геополитически риск, и на нови тенденции в смяна на инвестиционните потоци, има отлив от друга страна на инвестиции от ЕС и насочването им към САЩ и други валутни региони, което донякъде е опасно. И това вече е въпрос на тенденции на долар спрямо евро, т.е. дали да имаме силен или слаб долар, т.е. кои надделяват: Мултинационалните компании в САЩ, които са горе-долу половината от икономиката, или останалите.

Защото по-слаб долар спрямо еврото донякъде ползва мултинационалните компании, които са тип експорт за тяхната икономика. Но как това би засегнало българската икономика – евентуално по-слаб долар, което е от части тенденция, ще направят еврото и лева съответно малко по-силни и ще ги стабилизира. Това може да има различни ефекти за българската икономика“, обясни той.

По думите на Ножаров това ще бъде валидно за цялата 2024 година и би ударило експорта: „Експортът на българската икономика, който и без това се свива и съответно ще засегне и вноса в някаква степен, като го насочи от държавите, които са с по-слаби валути – съседна Турция очаква една инфлация от 60 и повече процента. Всички тези тенденции показват, че българската икономика има нужда от една стабилизация“.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук