През периода януари–април 2025 г. инспекторите по труда са извършили 2 156 проверки в сектора „Хотелиерство и ресторантьорство“. В резултат на контролните действия са констатирани 9 323 нарушения на трудовото законодателство, съобщават от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ).
От общия брой нарушения 5 318 засягат пряко осъществяването на трудовите правоотношения. Сред най-честите нарушения са 219 случая на работа без трудов договор. Освен това са установени 42 нарушения, свързани със закрилата на непълнолетни, както и 72 нарушения, касаещи трудовата заетост на чуждестранни граждани в България.
От ГИТ отбелязват, че секторът е високорисков по отношение на различни форми на нарушения – от липса на трудови договори или фиктивно договорени условия, до нарушения на заплащането, работното време и полагането на отпуск.
Инспекцията напомня на работещите, че писменият трудов договор с ясно формулирани условия на труд и заплащане е основна гаранция за техните трудови права. Договорът трябва да бъде сключен преди постъпване на работа, а служителят трябва да получи копие от него, подписано и от двете страни, както и уведомление за регистрацията му в Националната агенция за приходите (НАП) и длъжностна характеристика.
Работодателят няма право да допуска работника или служителя на работното място без да е регистрирал трудовия договор в НАП. Освен това писмено договорената заплата е основа за изчисляване на осигурителния доход, от който зависят обезщетенията при временна неработоспособност, майчинство, безработица и в дългосрочен план – пенсията.
Според българското законодателство работа без трудов договор се счита за сериозно нарушение. При установяване на такива случаи инспекцията налага санкции в размер от 1 500 до 15 000 лева. Освен това нарушенията са основание работодателят да бъде отстранен от участие в обществени поръчки.
Всеки работник може да провери с персонален идентификационен код (ПИК), издаден от НАП, дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който се осигурява.
ГИТ призовава работещите да не се съгласяват на устни договорки и да подават сигнали, докато са на работното място, за да може при проверки да бъде установено безспорно полагането на труд без договор. Често инспекцията получава сигнали от работници, които след като са освободени, не са получили полагащите им се възнаграждения за извършената работа.