Граждански организации настояват за ефективни санкции срещу телекомуникационните компании в България, които нарушават правата на потребителите. Според Комисията за защита на потребителите (КЗП) и трите мобилни оператора у нас все още извършват нарушения.
Депутатите предупредиха, че при липса на диалог може да бъдат въведени по-строги мерки. Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“ подчерта, че сегашните финансови санкции не са ефективни, тъй като операторите ги калкулират в цената на услугите. Той предложи да се вземат примери от германското и френското законодателство, където се предвиждат до две години затвор за управителите при сериозни нарушения.
Мая Манолова, автор на единствените три колективни иска срещу мобилните оператори, настоя за законови промени, които да ограничат произволните увеличения на цените на абонаментите. Тя предложи КЗП и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да одобряват общите условия на телекомите, както това се прави в енергийния сектор от КЕВР. Манолова също така предложи въвеждането на глоба в размер на 3% от годишния оборот на операторите като мярка с възпиращ ефект.
От Федерацията на потребителите, чрез Емил Георгиев, призоваха регулаторите да предприемат по-строги действия срещу мобилните оператори. Георгиев подчерта, че Комисията за защита на конкуренцията трябва да налага сериозни санкции за нелоялни практики.
Според КЗП максималната глоба от 50 000 лева не оказва никакво възпиращо въздействие. Оттам подкрепят идеята за отнемане на лицензи при системни нарушения като мярка за защита на потребителите.