Диетологът проф. Донка Байкова съобщи за забележими промени в хранителните навици на българите. Според нея тенденцията се дължи на нарастващата информираност относно факторите, които влияят на доброто здраве.
„Хлябът е традиционна част от нашата национална кухня, но той е въглехидратна храна с висок енергиен заряд. Все повече хора осъзнават, че прекомерната му консумация води до риск от наднормено тегло, затова го ограничават“, обясни проф. Байкова пред Bulgaria ON AIR.
Тя отбеляза и засилената чувствителност към глутена. Промени в състава на житото, включително чрез внос на пшеница от други държави, са довели до по-чести случаи на глутенова непоносимост. „При някои хора организмът изработва антитела срещу глутена, които могат да атакуват щитовидната жлеза, кожата и лигавицата на червата. Затова хората с автоимунни заболявания често ограничават глутена в менюто си“, допълни тя.
По отношение на въглехидратните източници, диетологът посочи, че и картофите, богати на нишесте, се консумират по-внимателно, особено от хора, следващи ограничителни диети. „Полизахаридите в картофите повишават кръвната захар и трябва да се приемат с мярка“, подчерта тя.
Положителна промяна се наблюдава и по празниците – консумацията на козунаци е намаляла, което проф. Байкова определя като „много здравословна тенденция“.
Относно консумацията на месо, тя подчерта, че е важно да се прави разлика между чистите меса и преработените продукти като колбаси и кренвирши. „Те нямат нищо общо с натуралното месо. Стремете се да заменяте част от месото с риба, бобови култури, ядки и семена“, съветва специалистът.
По повод великденската трапеза проф. Байкова поясни, че здрав човек може да консумира до 3–4 яйца на ден, докато за хора с повишен холестерол е препоръчително количество до половин яйце на ден, тъй като холестеролът се съдържа основно в жълтъка.