1 C
Пловдив
петък, февруари 21, 2025

Изкуственият интелект с признаци на деменция: Как старите модели се справят с умствени задачи

Учени проведоха изследване, за да разберат как изкуственият интелект (ИИ) се справя с тестове, използвани за оценка на симптомите на деменция и болестта на Алцхаймер при хора. Резултатите показаха, че по-старите модели на ИИ се справят по-зле със задачи, свързани с визуално и пространствено мислене, концентрация и учене – способности, които при хората също могат да се влошат с възрастта. Проучването е публикувано в списанието ВМЯ.

Изследването се фокусира върху умствените способности на различни чатботове и големи езикови модели, базирани на ИИ, тъй като хората все повече разчитат на тях. Това е забележимо не само в ежедневието, но и в медицината, където ИИ се използва за откриване на заболявания чрез анализ на медицински данни.

За да тестват как ИИ моделите се справят с лесни за хората задачи, изследователите предоставят пет модела (ChatGPT-4, ChatGPT-4o, Claude 3.5, Gemini 1 и Gemini 1.5) на теста за умствени способности на Монреал. Всички модели допуснаха грешки в тестовете за способности за учене, запомняне на информация и концентрация. Тези способности са свързани с изпълнителните функции, които често са нарушени при невродегенеративни заболявания като деменция.

По-старите модели, като Gemini 1 и Gemini 1.5, допуснаха повече грешки при задачи, изискващи пространствено и времево мислене, като например задачата за нарисуване на цифроблат на часовник – тест, който измерва способността за пространствено-времево възприятие.

Най-старият модел, Gemini 1, също се представи по-зле в задачи, изискващи внимание и припомняне на наскоро научена информация. Докато това поведение е подобно на начина, по който умственият упадък се проявява при възрастните хора, учените подчертават, че изкуственият интелект не трябва да бъде поставян пред задачи, които изискват пространствено-времево мислене или изпълнителни функции.

По-новите модели на изкуствен интелект могат да представят по-добри резултати в теста на Монреал, но обучението с обратна връзка от потребителите е довело до това, че тези модели са по-малко способни да отговарят на прости въпроси. Въпреки това, разчитането на помощта на изкуствения интелект изглежда е намалило способността на хората за критично мислене и проверка на фактите.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук