Недоволни клиенти изпяват на НАП домашни майстори за укриване на доходи. Това е един от най-честите поводи приходната агенция да стартира проверка срещу бригади, които не издават финансови документи за извършените от тях услуги.
Сигнали се получават както от физически, така и от юридически лица. Информация от други контролни органи и институции също е сред най-честите поводи за контролни производства срещу майсторите – проверки или ревизии, посочиха от приходната агенция.
В момента НАП прави анализ на риска от укриване на доходи в този сектор. Рискът в този бранш е много голям, тъй като услугите обикновено се извършват в частни домове и плащането се осъществява на четири очи между собственика на имота и бригадата. Много често, за да спестят някой лев, самите собственици на къщи или апартаменти не държат да им се издава финансов документ за извършения ремонт и майсторът да се отчете коректно пред НАП.
Бригадите дават и избор – цена със или без касова бележка, като в първия случай стойността на услугата е с 30% нагоре, за да се покрият данъците. Заради големия сив сектор при домашните ремонти преди няколко години финансовото министерство въведе данъчен стимул за собствениците на имотите да си искат документ за извършения ремонт. Документът трябва да е придружен от фискален бон, разписка, банково платежно нареждане или друго доказателство за извършеното плащане. Срещу това собствениците на жилищни имоти получават данъчно облекчение под формата на намаление на данъчната основа с разходите за труд на майстора до 2000 лева. Това означава, че при попълване на годишната си данъчна декларация могат да си възстановят до 200 лв. от платения от тях налог върху доходите, пише Телеграф.
Справка от НАП показва, че годишно около 600-800 лица се възползват от данъчното облекчение за домашни ремонти. Средно всяко от тях си спестява около 150-170 лева, тоест това е данъкът, който НАП трябва да му възстанови (виж таблицата). Анализът на риска, който приходната агенция извършва, ще приключи до края на годината. Досега данъчните са установили, че при над 60% от домашните ремонти майсторите не издават финансови документи за услугите си.
„С цел да получи повече и всеобхватна информация за този сектор, НАП е възложила и национално представително изследване за потреблението на услугите по ремонт в домовете на населението, което е проведено на територията на цялата страна. Целта му беше да установи: какви средства се отделят от домакинствата за извършване на ремонтни дейности в дома им; получават ли документи за заплатените услуги, за да се установи издават ли задължените лица финансови документи за извършените дейности”, посочват от приходната агенция.
Засега НАП набляга на т.нар. меки мерки. Данъчните правят ежегодни информационни кампании, които включват съобщения, видеа, подкасти, брошури и др. „Това са нашите меки мерки, преди да се премине към контролни производства. Предприемаме контролни действия, когато видим, че въпреки нашите усилия лицата не се повлияват положително”, посочват от НАП. Данъчно облекчение за ремонт
В случай че извършват професионална дейност за своя сметка и са регистрирани като самоосигуряващи се лица, те трябва да отразят доходите си в Приложение №3 на годишната данъчна декларация – „Доходи от друга стопанска дейност“. Срокът за деклариране и плащане на дължимите данъци за майстори, упражняващи дейността като свободна професия, е 30 април 2025 г.
Когато лицата действат като търговци, облагането е с данък върху годишната данъчна основа за доход от дейност като едноличен търговец и доходите се декларират в Приложение №2 – „Доходи от стопанска дейност като ЕТ“. Те трябва да внесат дължимите данъци до 30 юни 2025 г.
Дейността на домашните майстори, извършващи ремонт на електро- и водопроводни инсталации, се облага с патентен данък. Доходите им не се облагат по ЗДДФЛ, но въпреки това се декларират в Приложение №7 на декларацията. Тези майстори подават данъчни декларации по образец до 31 януари на текущата година в общината, на чиято територия се намира обектът им.
Поне 7000 лева трябва да приготвим за нова баня и то само за труд на майсторите.
В повечето случаи стойността на ремонта в големите градове вече надминава психологическата граница от 10 000 лева. Офертите се движат в диапазона 9500 до 11 500 лева, но има майстори, които подбиват цените на колегите си с предложения за по 7 бона.
Принцип при ремонтите е, че за труд трябва да си приготвите толкова, колкото ще дадете и за материали. Служители в магазини за плочки и санитария споделят, че за оборудването на банята трябва да приготвим към 7-8 хиляди лева.
От 6000 до 10 000 лева пък излиза ремонт на покрив на панелен блок, при това цената е само за един вход.