При наличие на здравноосигурителен статус в друга държава-членка на Европейския съюз, българските граждани могат да ползват медицинска помощ по време на временен престой в България, като за целта трябва да представят валидна Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК). Тази карта, издадена от съответната здравноосигурителна институция в чуждата страна, покрива разходите за спешни и неотложни медицински услуги, както и за обострени хронични заболявания.
ЕЗОК се приема само в лечебни заведения и медицински практики, които имат договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Лекуващият лекар решава дали състоянието на пациента е спешно или неотложно и преценява какви медицински услуги са необходими за оказване на помощ.
Според Европейските регламенти, ЕЗОК не покрива разходи за планирано лечение, диагностика или изследвания извън страната на осигуряване. За тези случаи гражданите могат да кандидатстват за издаване на формуляр S2 от здравноосигурителната институция на страната, в която са осигурени. Формуляр S2 е необходим, за да се получи предварително одобрение от българската здравноосигурителна система за планирано лечение.
Ако пациентът реши да плати медицинската услуга в България от собствен джоб, той може да подаде заявление за възстановяване на разходите, като представи оригиналните финансови документи (фактури, касови бонове и др.) след завръщането си в страната на осигуряване, уточняват от Zdrave.to.