12.4 C
Пловдив
понеделник, май 12, 2025

Как и защо Саудитска Арабия отвори вратите си за нощния живот

На просторната тераса с изглед към града диджеите Хасан Газауи и брат му Абас подготвят техниката си, съобщава германската обществена телевизия ARD. Двамата разказват как до неотдавна нощният живот в Саудитска Арабия се е случвал тайно — в мазета или в частни домове. „Сега всичко се промени. Туристите идват, а ние най-после можем да покажем на света коя е Саудитска Арабия – страна с богата култура, но и с динамичен нощен живот, забавления и събития. И въпреки това не се отказваме от корените си“, казва Хасан.

Кралството се променя с главоломна скорост под ръководството на престолонаследника Мохамед бин Салман, който на 39 години е фактическият владетел на страната. Основната му цел е да направи Саудитска Арабия по-малко зависима от петрола, да насърчи туризма и да задържи младите хора в страната. Част от амбициозната му програма „Визия 2030“ включва отмяна на редица дългогодишни забрани – вече жените могат да шофират, отворени са киносалони, провеждат се обществени партита и културни събития. Всичко това се случва в държава, известна със строгото уахабитско тълкуване на сунитския ислям.

Много млади саудитци възприемат новите свободи като глътка въздух. Близо две трети от населението е под 30 години, а управляващите се стремят да създадат среда, в която младите да изберат да останат и да развиват потенциала си в родината си, а не в чужбина.

Освен върху туризма, Саудитска Арабия залага и на технологиите. Страната планира да инвестира около 38 милиарда долара в гейминг индустрията, превръщайки я в икономически двигател. По официални данни в кралството има 23,5 милиона геймъри, като половината от тях са жени. Самият престолонаследник също е запален почитател на видеоигрите.

Въпреки външното отваряне, правозащитници предупреждават, че то не е съпроводено с политическа либерализация. „Саудитска Арабия все още се управлява с железен юмрук. Политическите опоненти биват елиминирани, а критиката към властта – жестоко потискана“, казва Катя Мюлер-Фалбуш от „Амнести Интернешънъл“.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук