9 C
Пловдив
понеделник, февруари 3, 2025

Как се възстановява Турция след земетресението на 6 февруари 2023 г.?

Две години след унищожителното земетресение в Турция с магнитуд 7,8 по Рихтер възстановяването на страната продължава. Въпреки огромните усилия, все още десетки хиляди хора живеят във временни фургони. В Адъяман, един от най-засегнатите региони, се изгражда една от най-големите строителни площадки в страната. Над 58 хиляди нови жилища ще бъдат построени за пострадалите, но към момента около 77 хиляди души все още са без постоянен дом.

Надежда за нов живот

Земетресението остави дълбоки белези – 8500 жертви, 18 000 ранени и хиляди хора в неизвестност, затрупани под руините на близо 6000 срутени сгради. Въпреки това, Турция се стреми към бъдеще, в което подобна трагедия няма да се повтори.

Д-р Осман Варол, валия на Адъяман, споделя: „Най-големият ни урок след този ужас е значението на стриктния контрол върху строителството. Правилата трябва да се спазват без изключение. Никога няма да забравим мащаба на бедствието, което ни сполетя.“

Процентът на неизползваемите сгради в района е достигнал 34%, което наложи мащабна реконструкция. Основната цел е всички останали без дом да получат необходимата подкрепа и възможност за ново начало.

Домове за пострадалите

Според валията на Адъяман разпределението на новите жилища ще следва строги критерии, като приоритет ще имат семействата, загубили всичко. Интересното е, че някои от новите съседи са същите хора, които споделяха трудностите в временните фургони. Семействата на Мехмет и Осман например са се сближили след трагедията и сега очакват с нетърпение деня, в който децата им ще растат заедно в новите домове.

„Най-важното е жилищата да бъдат здрави и сигурни“, споделят местните жители.

Възстановяване на културното наследство

Освен жилищните сгради, усилия се полагат и за реставрацията на историческите паметници. Сред тях са вековната Улу джамия и църквата „Св. св. Петър и Павел“.

Шенгюл Конджагюл, ръководител на реставрацията, обяснява: „След срутването на джамията и прилежащата сграда камъните се смесиха. Първата ни задача беше да ги сортираме и почистим. Вече са номерирани и скоро ще бъдат върнати на местата си. Докато правихме това, анализирахме и причините за разрушението.“

От друга страна, митрополит Георгиус от Сирийската православна църква в Адъяман подчертава значението на възстановяването на религиозните храмове за местната общност: „В Адъяман живеят 13 християнски семейства, но в региона има около 150 арменски и сирийски семейства. Заради тях трябва да възстановим тази църква.“

Очакванията са джамията и църквата да бъдат напълно реставрирани до края на годината.

Надежда за по-добро бъдеще

„За малкия ми син домът е фургонът, в който живеем. Но той с нетърпение очаква деня, в който ще има своя собствена стая“, споделя един от местните жители.

Докато Турция се изправя на крака след трагедията, надеждата остава движеща сила за оцелелите. Стабилните домове, възстановените културни паметници и стремежът към по-добро бъдеще вдъхват увереност, че животът може да продължи.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук