Съвременните технологични гурута говорят за безсмъртие, за копиране на ума, за рестартиране на човешката цивилизация на Марс, за създаване на легион от интелектуалци чрез размножаване на сапиенси с висок коефициент на интелигентност. Някои от тях се появяват във визуалния образ на месия, като например Майкъл Сейлър. Други обещават да не бъдат зли или да създадат Църквата на сингулярността. Всичко това доста прилича на религиозни култове или пък на секти.
Както е известно, в началото на своето съществуване християнството е било малка секта от религиозни фанатици. Хиляда години по-късно то се е превърнало във фундаментална сила, определяща развитието на западната цивилизация. Нещо подобно се случва и с технологиите. Първоначално малките проекти привличат малък кръг от почитатели. Но с течение на времето те набират сила и армия от потребители, а вчерашната екзотика се превръща в масова.
Казват, че технологията е съвременната религия. Ако е така, то в рамките на тази основна „религия“ има множество отделни култове.
Какво е религиозният култ? Официалното определение: система от вярвания и практики, свързани с почитането на божество и/или свещени предмети. Може да включва ритуали, церемонии, символика и обществена организация.
Някои основни характеристики:
-
Вярвания: основните идеи и принципи, които се почитат от последователите.
-
Ритуали: обичаи и церемонии, които се практикуват, за да се изрази вярата.
-
Лидерство: наличието на харизматичен лидер или група от лидери, които ръководят последователите.
-
Общност: група хора, които споделят общи вярвания и практики.
-
Изолация: някои култове могат да се стремят да изолират членовете си от външния свят. Когато един култ се превърне в култура…
Различните технологични култове се формират по различно време на вълната на шума. Някои от тях се развиват в продължение на десетилетия, като се превръщат в нещо по-голямо.
Ако култът около технологиите се е формирал в продължение на няколко поколения, новите привърженици вече не помнят колко странен е бил първоначално. Броят на потребителите расте, идеята набира популярност – и сега възходът на малка група фенове се е превърнал в норма за мнозинството. Така например в началото на 2000-те години на улицата човек с PDA или с слушалки предизвикваше недоумяващи погледи от страна на околните. Сега ситуацията е точно обратната. Почти всички имат смартфони в ръцете си и слушалки в ушите.
В някои среди около смартфоните се е оформил култ: хората следват новите тенденции, с нетърпение чакат новите модели, купуват устройството с последните си пари и дори на кредит. Има такъв феномен, че човекът „култивира“ околните обекти. Всяка дреболия – било то дреха или спортен аксесоар – се превръща в инструмент за идентифициране на „свой-чужд“, в обект на колективно мислене и сложни социални игри. Същото се отнася и за технологиите, джаджите и цифровите инструменти: софтуер, операционни системи, езици за програмиране, други технологии. Някои от тях се превръщат в обекти на определени социални игри. И за тях се казва, че са „култови“ – софтуер, лаптоп, клавиатура, игра и т.н.
Примери:
Немалко хора считат биткойн за истински култ. Това не е само технология. Тук се е формирало истинско общество и има „религиозни“ лидери. Като се започне от легендарния изобретател под псевдонима Сатоши Накамото, чиято самоличност е неизвестна. И съвременни лидери като Майкъл Сейлър, мултимилионер и ръководител на MicroStrategy (през февруари 2025 г. променя името си на Strategey). Тази софтуерна компания не е известна със своя софтуер, а като най-голямата в света борса за биткойни. Ето туита на главния изпълнителен директор: Обърнете внимание на мълниите от очите и нимба. Това е образ дори не на проповедник, а по-скоро на светец или месия… Дори за привържениците на криптовалутите като важна финансова технология е малко странно да виждат такива изображения в официалните сметки на бизнесмените.
Също толкова странни са и неговите туитове:
Биткойн е истина.
Биткойн е за цялото човечество.
Фиатът [държавната валута] е неморален. Биткойн е безсмъртен.
Биткойн е блестящ град в киберпространството, който ви очаква.
Биткойн е сърдечният ритъм на планетата Земя.
Това обаче не е единствената хипотеза. Причините за намаляването на мозъка при Хомо сапиенс все още не са ясно разбрани. Трудно е да се твърди, че социалните същества мислят по различен начин. Начинът, по който се възприемат нещата, зависи от това как се използват в обществото. Един и същ чук или език за програмиране е не просто инструмент, а маркер за идентифициране на съмишлениците, начин да се намерят приятели, да се намери работа, да се печелят пари, да се осигури семейството и да се остави потомство, пише „Калдата“.
Изглежда, че социалните игри, взаимоотношенията би трябвало да повишат изискванията към интелигентността. Това означава, че мозъкът би трябвало да се увеличи. Но това не се случва. Може би социалните игри не са толкова сложни? В книгата „Политиката на шимпанзето. Власт и секс при приматите“ се описват техники и тактики в група примати, които малко се различават от човешките: интриги, стратегическо планиране, съюзи, йерархия на властта, грижа за чуждите деца – всичко това много прилича на хората, въпреки че интелигентността на хомо сапиенс е по-висока. Описанието на шимпанзетата дава отлична представа за основните човешки потребности и човешкото поведение.
Връщайки се към технологиите, много от нещата, които правим, включително образованието и кариерата, в крайна сметка са насочени към една основна задача: да оцелеем и да се размножаваме. Оказва се, че езиците за програмиране, операционните системи, техническите учебници, дори технологичните сайтове – всичко е свързано.