Премиерът Росен Желязков предложи България да бъде домакин на многонационален координационен център за осигуряване безопасността на корабоплаването в Черно море. Желязков обяви инициативата на срещата на върха в Париж, на която присъстваха лидери от над 30 държави. Подкрепата за Украйна трябва да продължи, като целта е тя да бъде във възможно най-добра позиция при преговори за мир – така накратко, може да се обобщи резултатът от третата среща на т.нар. „коалиция на желаещите“. Какво още си казаха лидерите в Париж и близо ли е мирът?
За България прекратяването на военните действия в Украйна и установяването на траен и справедлив мир има особено значение в контекста на сигурността в Черно море.
Росен Желязков, министър-председател на България:
„Ние предложихме създаването на многонационален щаб в България, който да установи насоки в корабоплаването, но и да осъществява дейности по мониторинг по въздух и вода, както на критичната инфраструктура, така и на всички потенциални враждебни действия на територията на Черно море.“
Работата на противоминната група с участието на България, Турция и Румъния е пример за това, колко е важно сътрудничеството между черноморските държави. Според премиера възстановяването на търговското корабоплаване е важно не само за региона, но и за света. Европа се мобилизира в невиждана досега степен. Това каза премиерът на Великобритания след края на срещата. Присъстващите на формата се обединиха около идеята, че Украйна трябва да продължи да получава подкрепа – военна и гражданска.
Киър Стармър, министър-председател на Великобритания:
„За да сме сигурни, че тя е във възможно най-силна позиция – сега и при бъдещи преговори. Второ – трябва да е абсолютно ясно, че сега не е време за премахване на санкциите, точно обратното. Обсъждахме как да увеличим натиска и да подкрепим инициативата на Съединените щати да доведем Русия на масата на преговори.“
Според украинския президент Володимир Зеленски Русия не иска никакъв мир, а да протака преговорите, за да окупира повече територии.
Володимир Зеленски, президент на Украйна:
„По-голям натиск, повече санкции, това е важно. И второ – както и ти, Киър каза, повече помощ в подкрепа на Украйна.“
Единодушно е мнението, че натискът върху Русия не бива да бъде отслабван.
Олаф Шолц, канцлер на Германия:
„Виждаме как протичат преговорите до момента – Русия винаги добавя нещо ново след всеки кръг. Това много ясно показва, че в момента не се интересува от истински мир.“
Лондон и Париж ще продължат с координирането на плана за разполагане на военни на територията на Украйна.
Еманюел Макрон, президент на Франция:
„Целта ни е ясна – постигане на мир, и за да се случи това трябва да осигурим на Украйна възможно най-доброто място. Подсигуряващите сили няма да са мироопазващи, и няма да са на фронтовата линия. В тях ще се включват представители на няколко държави, силите ще са разположени в стратегически зони и само ако има мирно споразумение.“