2 C
Пловдив
събота, декември 14, 2024

КЕВР ни пожелава весели празници с по-скъп ток от 1 януари

Управляващите гарантират да няма стряскащи цени, но дори и най-малкото увеличение е чувствително за енергийно бедния българин

С 8,99% може да се повиши средното претеглено изменение на цените на електроенергията за различните електроподаващи компании в България от 1 януари 2025 г.

Това се казва в доклад доклад на дирекции „Електроенергетика и топлоенергетика“ и „Правна“ на комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), отнасящ се до нейно решение от 30 юни 2024 г., съобщи БТА. В него се посочва, че за „Електрохолд Продажби“ цените се увеличават с 8,92%, за „ЕВН България Електроснабдяване“ – 8,96%, за „ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ – 9,15%, а за „ЕСП Златни Пясъци“ – 7,83%.

Тези изменения съответстват на пазарните тенденции и отразяват комплексното влияние на фактори като търсене, производствени разходи и регулаторни изисквания, се казва в становището.

И още: КЕВР е била уведомена от енергийни дружества за настъпили по време на действащия ценови период обективни фактори, които обуславят повишаване на разходите за електрическа енергия.

В писмо от 28 ноемри 2024 г. „Национална електрическа компания“ (НЕК) информира КЕВР, че за периода юли-ноември 2024 г. надвзетите количества електроенергия от крайните снабдители надвишават с 500 гигаватчаса (GWh) или с 11,5% заложените в решението от юни. Очаква се потреблението на крайните снабдители да продължи да бъде по-високо от заложеното, особено през зимните месеци, когато битовите потребители традиционно увеличават консумацията.

Според прогнозите, допълнителните количества може да достигнат до 750 GWh, а при неблагоприятно развитие и по-високо отклонение – до 940 GWh.

НЕК пък посочва, че възможностите за осигуряване на допълнителни количества електроенергия са ограничени поради изтичането на договора с „КонтурГлобал Марица изток 3“, повишената аварийност на „Ей И Ес – 3С Марица изток 1“ и завишените заявки от „ТЕЦ Марица изток 2“, които ще доведат до по-ранно изчерпване на определената квота за централата.

В същото време, намалението на водните запаси в язовирите, стопанисвани от НЕК, оказва допълнителен натиск върху производството на електричество от ВЕЦ. Данните за 2024 г. показват 43% по-ниски водни притежания в сравнение с предходните 4 години. Очакваното производство от ВЕЦ-овете е около 1808 GWh, което е значително под заложените 3048 GWh. Това увеличение на себестойността на енергията от ВЕЦ – от 90,78 лв. за мегаватчас (MWh) до прогнозираните 144 лв. за MWh – допълнително обуславя необходимостта от преразглеждане на ценовите решения, се казва още в доклада на КЕВР.

НЕК отбелязва, че тези фактори значително ограничават възможностите за гъвкаво управление на ресурсите и изискват спешни мерки за осигуряване на надеждно снабдяване с електроенергия през зимния период.

С оглед на всичко това КЕВР обяви, че на 18 декември ще се проведе открито заседание за обсъждане на доклада за изменение на цените на електрическата енергия. Там ще се представи и Проект на решение за изменение на цените на електрическата енергия, като новите цени да влязат в сила от 1 януари 2025 г.

В четвъртък служебния министър на енергетиката Владимир Малинов отбеляза по време на изслушване в парламента, че е възможно цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, но пък не се ангажира с конкретна прогноза.

А вчера пък каза, отново в Народното събрание, че няма да има режим на тока и се прави всичко възможно да няма „стряскащи“ увеличения на цената на електроенергията за бита.

Sourcelupa.bg
pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук