13 C
Пловдив
петък, май 2, 2025

Китай слага край на 12-часовия работен ден: По-малко труд, повече потребление?

Дълги години 12-часовият работен ден бе нормална практика в Китай. Но под натиска на икономическия спад и напрежението в търговските отношения със САЩ, управляващите в Пекин предприемат промяна – ограничаване на работното време с цел стимулиране на вътрешното потребление. Това коментира Каролин Фойгт в публикация за ARD, цитирана от „Дойче веле“.

От няколко седмици служителите в изследователския отдел на производителя на дронове DJI напускат офиса точно в 21:00 часа – сериозна промяна спрямо предишната практика да работят до 22:00 или дори 23:00 часа. Новото правило бе въведено след призив от страна на китайското правителство и Комунистическата партия за по-добър баланс между професионалния и личния живот. Целта обаче е не само почивка – очаква се хората да започнат да харчат повече пари в свободното си време и така да подкрепят вътрешната икономика.

По-малко работа – повече време, но не задължително повече разходи

27-годишният Сяо Хуа, който работи в DJI, одобрява промяната. По думите му, доскоро се е прибирал у дома, когато всички вече спели. Сега има време да поиграе с децата си и се чувства по-спокоен, което според него го прави по-склонен да харчи пари.

Друг негов колега, пожелал анонимност, признава, че сега не заспива веднага след работа, както преди. Въпреки това не вярва, че ще има повече време за пазаруване – все пак 21:00 ч. не е достатъчно рано за разходки из магазините.

28-годишна служителка на компанията споделя, че прекарва повече време пред телевизора или в китайските социални мрежи, но се надява да започне да използва свободното си време за по-смислени дейности. Друга служителка признава, че е започнала да тренира повече.

Очевидно е, че по-краткият работен ден не води автоматично до повишено потребление.

Стратегия за насърчаване на вътрешното търсене

Това обаче е основната цел на новия „План за действие за стимулиране на вътрешното търсене“, представен от китайските власти през март. В условията на търговска война с Вашингтон и ограничен износ, правителството иска да насочи производството към вътрешния пазар.

Формално в Китай е въведен 8-часов работен ден, но на практика 12-часовият ден е честа практика. Причините са различни – от културата в стартъп средите, където дългият работен ден се приема за норма, до финансовата зависимост на работници, особено чуждестранни, от извънредния труд.

Политоложката Катя Дринхаузен посочва, че ключовият въпрос сега е как ще се прилагат новите регулации. Според нея повече свободно време не означава непременно и повече харчене – китайците са пестеливи, особено в несигурни времена, когато трябва да заделят средства за здраве и непредвидени разходи.

Първи примери: компании, които вече се съобразяват

DJI не е единствената компания, която адаптира политиката си. Още през януари производителят на бяла техника Midea забрани работата след края на работния ден. Haier въведе забрана за работа през уикендите, а извънредните часове вече се разрешават само с предварително уведомление от седмица.

Веригата магазини Pangdonglai също привлече внимание със своята иновативна корпоративна култура. Основателят Ю Дунлай въведе регламент, който позволява на всеки служител, който се чувства прегорял, да вземе до 10 дни отпуск без обяснение. Компанията предлага 7-часов работен ден, между 30 и 40 дни годишен отпуск и пълна забрана за работа през уикендите – условия, за които много китайци все още могат само да мечтаят.

pin.newspoint.bg
Последни новини
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ

Напишете коментар

Моля, въведете своя коментар!
Моля, въведете вашето име тук