Държавата, бизнесът и синдикатите обсъдиха проектобюджета за 2025 година на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Въпреки дискусиите, социалните партньори остават разделени в позициите си и ясно изразяват своите резерви и притеснения.
Синдикатите: Време е за сериозни дебати
Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че евентуалната подкрепа за трите бюджета – за Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Държавното обществено осигуряване (ДОО) и републиканския бюджет – е поставена под условие.
„Смятаме, че е настъпил моментът за сериозен дебат в рамките на публичните финанси, дори и политиците да не са готови за това,“ подчерта Димитров.
Бизнесът: Подкрепа с резерви и притеснения за дълга
Председателят на Българската стопанска камара (БСК), Добри Митрев, заяви, че макар да има положителни страни в проектобюджета – като увеличенията за НЗОК и ДОО – бизнесът изразява сериозни притеснения.
„Ясно отчитаме крехката политическа ситуация в парламента, затова големи реформи липсват в този бюджет. Имаме опасения за рязкото нарастване на външния дълг и събираемостта на данъците, особено на ДДС,“ коментира Митрев.
Той допълни, че БСК се противопоставя и на планираното увеличение на максималния осигурителен доход.
Синдикатите настояват за по-голямо увеличение на доходите
КТ „Подкрепа“ категорично не приема проектобюджета. Главният икономист на синдиката, Атанас Кацарчев, заяви:
„Увеличението на заплатите в държавния сектор с 5% е напълно недостатъчно. Ако бюджетът бъде приет в този вид, е много вероятно да се стигне до протести.“
Кацарчев настоява за спешни преговори за промени в данъчно-осигурителната система и акцентира върху необходимостта от ясни икономически приоритети, особено в контекста на задаващата се рецесия в някои от водещите икономики в Европа.
Докато държавата се опитва да балансира между социалните нужди и икономическата стабилност, бизнесът и синдикатите остават критични към предложения бюджет за 2025 година. Наближаващите протести и възможните икономически предизвикателства ще поставят на изпитание устойчивостта на планираните мерки.