КНСБ се е утвърдил като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа, заяви президентът на синдиката Пламен Димитров пред БНР, в деня, когато синдикатът отбелязва 35 години от своето създаване. По думите му, КНСБ е незаобиколим фактор в социалния и икономическия живот на България.
Реформи: успехи и провали
Димитров подчерта, че много от реформите през годините са се случили благодарение на активността на синдиката. „Някои бяха успешни, други – не. Всички се провалихме в реформата на собствеността – приватизацията. Това все още ни тежи и носим кръста на тази фундаментална реформа“, коментира той. Според него, приватизацията в България не е била справедлива и е оставила сериозни социални и икономически последствия.
По-високи доходи и миграция
Димитров отчете напредък в доходите на българите през последните години, като изтъкна, че страната е достигнала 60% от средноевропейския доход. „В следващите няколко години ще достигнем заветните 70%, което ще бъде повратна точка за миграцията“, заяви синдикалистът.
Той посочи, че в последно време синдикатът трябва да играе „танц“ с работодатели и политици, като подчерта, че и двата процеса са изключително трудни и изискват прецизност, за да не бъдат допуснати грешки.
Протестите и инфлацията
По повод протестните действия на синдикатите и гражданското общество, Димитров коментира, че протестите срещу големите търговски вериги не са дали очаквания резултат. Той отбеляза, че инфлацията на стоките от първа необходимост е два-три пъти по-висока от основната инфлация в страната, което затруднява нормалния живот на гражданите.
Закъснение в бюджета и демокрацията
Президентът на КНСБ изрази загриженост относно демократичните процеси в България, заявявайки, че представителността на демокрацията е поставена под съмнение. „Гражданските организации не могат да компенсират този провал на демокрацията“, посочи той. Според него, закъснението при внасянето на бюджета за 2025 г. показва колко сложни могат да бъдат решенията в рамките на популистката вълна, която доминира през последните години.