Вредите от трите най-големи заплахи за здравето – тютюнопушенето, прекомерната употреба на алкохол и липсата на физическа активност – започват да се проявяват много по-рано, отколкото се е предполагало досега.
Оказва се, че при хората с тези навици не важи популярното вярване, че „60 са новите 40“. Напротив – сериозните здравословни проблеми започват още около 36-годишна възраст.
Това сочат резултатите от дългогодишно финландско проучване, публикувано в Annals of Medicine. Изследването проследява начина на живот и здравето на участници от 1959 г. насам. Участниците са били наблюдавани на възраст 27, 36, 42, 50 и 61 години. Данните включват както физическо, така и психическо здраве.
Изследователите са използвали т.нар. метаболитен синдром като основен измерител на физическото състояние. Той включва високо кръвно налягане, увеличена обиколка на талията, високи нива на триглицериди и лош холестерол, както и повишена кръвна захар. Макар в началото да не причиняват оплаквания, тези състояния постепенно увреждат органите – най-сериозно мозъка, сърцето, бъбреците и панкреаса.
Уникалното в изследването е продължителността му – то проследява участниците в продължение на 30 години – от ранна зряла възраст (27 г.) до началото на късната зрялост (61 г.).
Световната здравна организация определя четири възрастови етапа на стареенето:
-
от 65 до 75 г. – преход към старост;
-
от 75 до 85 г. – старост с първи функционални загуби;
-
над 85 г. – напреднала старост и нужда от грижи.
При здравословен начин на живот проблемите обикновено се появяват именно в този период. Но при пушачите, хората, които злоупотребяват с алкохол, и тези с ниска физическа активност, влошаването започва десетилетия по-рано, сочат финландските учени.
Изследването определя прекомерната употреба на алкохол като осем или повече питиета седмично за жени и петнадесет – за мъже. Минималната полезна физическа активност е 150 минути умерени или интензивни упражнения седмично. Цигарите обаче не се считат за безопасни в каквото и да е количество – дори една-единствена изпушена цигара е рискова.
Дори един от трите вредни навика повишава риска от преждевременна смърт и хронични заболявания. А в комбинация ефектът е още по-опустошителен – колкото повече са вредните привички, толкова по-сериозни са последствията и толкова по-рано започват.
Участниците, които са имали и трите нездравословни навика още от 36-годишна възраст, са се оказали в най-лошо физическо и психическо състояние. Учените отчитат и влиянието на пола и образованието – мъжете и жените реагират различно на някои рискове, а по-високото образование обикновено се свързва с по-здравословен начин на живот.
Процентът на пушачите е намалял с възрастта – от почти половината участници на 27 г. до под 20% на 61 г. За сметка на това злоупотребата с алкохол се е увеличила, а физическата неактивност е намаляла.
Всеки от трите лоши навика се отразява различно:
-
Пушенето се свързва не само с лошо физическо, но и с по-ниско психическо благополучие;
-
Алкохолът и липсата на движение влошават метаболитното здраве;
-
Прекомерната употреба на алкохол води до повече депресивни симптоми.
Колкото повече години човек поддържа тези вредни навици, толкова по-често изпитва емоционално изтощение и депресия, сочат данните.
Кой от трите вредни навика е най-опасен? Според д-р Дейвид Кътлър – семеен лекар, който не е участвал в проучването – това зависи от съпътстващите заболявания и индивидуалните рискове. Например, тютюнопушенето е по-опасно за хора с дихателни проблеми, алкохолът – за хора с други зависимости, а липсата на движение – за страдащите от хипертония, диабет или затлъстяване.
Основният извод от проучването е ясен: вредните навици започват да вредят на тялото и психиката още в средата на 30-те. Предизвикателството е това послание да стигне до хората навреме – именно тогава, когато те се чувстват най-здрави и спокойни.