Между 50 и 300 лева са заделили българите, за да изненадат близките си с коледни подаръци, показва проучване на БНТ.
Дрехи и електроника са най-предпочитаните стоки. Онлайн търговията през декември също бележи ръст, а дигиталните портфейли, дебитните и кредитните карти са сред най-често използваните средства за плащане.
Деница Никова е заделила 200 лева за подаръци, за да изненада съпруга и двете си дъщери, разказва тя пред БНТ. Направила поръчката онлайн: „Джунджурийки, дрешки, това най-много им харесва и честно казано пратката пристигна, но сме я скрили. С нетърпение очакват отварянето на подаръците. Този конкретен подарък за дъщеря ми, защото в училище си разменят подаръци, той е за едно дете от класа. Тя не знае за кого, просто знае, че е за момченце и са си определели бюджет от 10 лева, да не бъде по-скъп.“
Важен е жестът, казва Светлана Христозова, която е дошла в Коледното градче, за да избере подаръци: „Не се впускам в някакви шармантни подаръци сега както джиесеми за 1800, няма смисъл. Плюс това Коледа е за жеста, за уюта, за топлината, да покажем колко много сме сплотени, колко семейството има значение.“
Празничната суматоха вече се усеща и в магазините в Русе. Търговците признават, че оборотите им през декември са най-големи.
Христомира Цветанова – собственик на магазин за дрехи: „Всеки гледа да зарадва близък, така че си е отделил от бюджета. В черния петък надяваме се, че не са изхарчили всичко. Обичат да се обличат празнично, специално русенките да са красиви, искат нещо бляскаво, искат нещо красиво.“
Кувертите в ресторантите за новогодишната нощ в Русе достигнаха 180 лева, а резервациите са направени още преди месец.