Въпросителните около бюджета, които от дни предизвикват различни хипотези и тълкувания, остават. Основният проблем, който излиза на дневен ред, е колко и кога ще получат възрастните хора на минимална пенсия, припомня NOVA.
Защо именно парите за тях се оказаха толкова голям проблем? Държавата влезе в 2025 година без приет бюджет. Депутатите са във ваканция и заради това не е гласуван и специалният закон за приходите и разходите за тази, който Министерският съвет предложи, за да не се получи проблем със социалните плащания в първите дни. В тази ситуация разходите на държавата са месец за месец. Иначе казано – този януари харчим толкова, колкото миналия. Тогава обаче минималната пенсия все още не беше увеличена до 580 лева, колкото е от юли миналата година, а беше 523 лева. Какво означава всичко до тук – от Националния осигурителен институт обявиха график за изплащане на пенсиите от 7 до 20 януари. Но не можаха да дадат категоричен отговор в какъв размер ще са минималните пенсии, които ще бъдат преведени на пенсионерите с най-ниски доходи.
На слънце в градската градина в Монтана темата сред пенсионерите е една – какви пенсии ще се изплатят на 7 януари. „Не можем да разберем за пенсиите. Толкова много са се объркали тези хора и толкова много не знаят какво правят, че ние нищо не можем да разберем”, споделя Богомил Вълин.
Безредици. Не знаем, неориентирани сме. Да кажат политиците. Няма какво да го мотаят. Ще има ли пари, няма ли да има? Ние зависим от пенсията”, посочва Розалия Кръстева.
Според бившия социален министър Христина Христова размерът на минималната пенсия, която ще бъде изплатена, трябва да е същия като от месец декември 2024 – тоест 580 лева.
„Пенсиите са такива, каквито са в записани в бюджета на закона на ДОО за 2024 година. Не ми е известно да има текст, не ми е известно да има текст, който да слага срок на размера на минималната пенсия”, обясни Христина Христова.
Според нея ограничението държавата да харчи само толкова, колкото през същия месец на миналата година, не е причина хората да получат по-малко. „Една дванадесета се използва, както е било в предишния бюджет за всеки месец. Но, ако разходите са повече от приходите – се дава приоритет на социалните плащания. Такива, каквито са били през декември, такива ще са сега”, подчерта бившият социален министър.
На въпрос на NOVA от Осигурителния институт първоначално отговориха, че минималните пенсии ще са същите като през декември миналата година. Официална такава позиция обаче не получихме. А експерти коментираха, че в последните няколко месеца липсва каквато и да е яснота за финансовата политика на държавата. „Първо едни сметки бяха направени. А сега служебният кабинет казва, че на база същите решения – сметката е напълно различна. Някой лъже или някой не е сметнал правилно?”, пита икономистът Георги Вулджев.
Яснота по всички тези въпроси ще има, когато депутатите се върнат на работа. Към момента няма планирано свикване на извънредно заседание, на което да бъдат решени най- належащите въпроси.